Zgrubienia i odciski – to częsty kobiecy problem

Ulubioną przyprawą mojej babci Maryli był czosnek. Dodawała go nie tylko do potraw. Twierdziła, że jego ostry sok potrafi zapobiegać różnym chorobom skóry. Gdy tylko zauważyła zgrubienie lub nagniotek na stopie, natychmiast przykładała do nich przecięty na pół albo zmiażdżony ząbek. Czy miazgą czosnkową rzeczywiście można skutecznie leczyć odciski i stwardniałą skórę? Ewa z Torunia

Tak, czosnkowy ekstrakt jest skuteczny w przypadku nagniotków: rozpuszcza włóknistą tkankę otaczającą kapsułkę nagniotka i z czasem oddziela się ona od zdrowej skóry. Wyciągi z ząbków czosnku można stosować także na modzele, czyli żółtawe lub szare zgrubienia warstwy rogowej naskórka. Tworzą się one na podeszwie stopy wskutek powtarzalnego ucisku (nagniotki od modzeli odróżnia wrastający w skórę rdzeń).

Ząbek jak lekarstwo

Reklama

Czosnek to mieszanina substancji o interesujących właściwościach farmakologicznych. Obecne w nim związki siarki, selenu, fenolowe i pochodne steroidów, pobudzają funkcje odpornościowe skóry. Mogą też wpływać leczniczo na inne schorzenia dermatologiczne, takie jak łuszczyca, łysienie plackowate, bliznowce, a nawet zakażenia wirusowe (np. kurzajki i grzybicze).

W lecznictwie do miejscowego użytku stosuje się specjalnie przygotowane, znacznie rozcieńczone ekstrakty czosnku (np. 130-200 mg soku na litr wody) lub farmakologicznie „postarzały” czosnek AGE (z ang. Aged Garlic Extract), macerowany długi czas w wodzie lub alkoholu. Podczas domowej terapii odcisków świeżym czosnkiem trzeba zachować ostrożność i chronić zdrową skórę, bo sok wywołać może stan zapalny. U niektórych osób występuje alergia na czosnek.

Damskie delikatniejsze

Kobiety są narażone na deformacje i zmiany skórne stóp aż dziewięć razy bardziej niż mężczyźni! Według badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Stawu Skokowego i Stopy przyczyną tego jest przede wszystkim nadmierne hołdowanie modzie i źle dobrane obuwie.

Już po kilku dniach chodzenia w nieodpowiednich butach stopom grozi rogowacenie skóry i odciski. Dolegliwości nasilają się wiosną i latem, gdy nieprzewiewne buty obcierają gołą skórę. Zmęczonym nogom ulgę przyniosą miękkie, wygodne pantofle i naturalne kuracje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zanim pomalujesz usta

    Delikatnej skórze warg nie służą chłód i wiatr na zewnątrz, na przemian z suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniach, w których kaloryfery grzeją bez opamiętania. więcej