​Usuwamy blizny po trądziku

Wiele osób cierpiących na trądzik młodzieńczy w wieku dojrzewania do końca życia boryka się z przykrymi i nieestetycznymi przebarwieniami na twarzy. Jest to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie z jego negatywnymi skutkami.

Zdjęcie

Usuwanie blizn potrądzikowych jest bardzo trudne /123/RF PICSEL
Usuwanie blizn potrądzikowych jest bardzo trudne
/123/RF PICSEL

Blizny potrądzikowe powstają bowiem głównie u pacjentów, którzy nie leczyli pojawiających się zmian skórnych we właściwy sposób. Jak należy więc obchodzić się z nieprzyjemnymi wypryskami?

Powstawanie blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe są pozostałością po leczeniu zniszczonej skóry przez sam organizm człowieka.  Są to trwałe znaki, powstające z powodu nieprawidłowości, do których dochodzi podczas przebiegania procesu gojenia. Komórki wspomagające tworzenie się nowego naskórka często łączą się z tymi martwymi i uszkodzonymi sprawiając, że włókna kolagenowe nie wyglądają w taki sposób, w jaki powinny. Gdy ten system regeneracji zawodzi na skórze pojawiają się właśnie blizny potrądzikowe, których tak bardzo chcemy uniknąć.

Reklama

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Z bliznami potrądzikowymi jest tak, jak w większości przypadków: łatwiej jest im zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu należy bardzo dbać o cerę, która ma skłonności do tworzenia się wyprysków. Najważniejsze jest jej odpowiednie nawilżanie, oczyszczanie i ochrona przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Pomoże także ograniczenie pikantnych posiłków i zróżnicowana, bogata w witaminy dieta. 

Trądzik można leczyć antybiotykami lub laseroterapią.  Jest ona skuteczna, gdyż promieniowanie lasera pochłaniane zostaje przez bakterie, odpowiadające za rozwój trądziku: zmniejsza się ich liczba, a tym samym nowe zmiany pojawiają się coraz rzadziej. Samo usunięcie blizn potrądzikowych jest dość trudne, są one bowiem zmianami trwałymi, związanymi z brakiem odpowiedniej tkanki. 

Z pomocą przychodzi tutaj medycyna estetyczna: w kontrolowanych warunkach zmiany zostają ponownie uszkodzone, by mogły się poprawnie zregenerować. Od pewnego czasu stosuje się również lasery, tworzących w skórze mikrouszkodzenia; jest to jednak metoda dość długotrwała. 

Z drugiej strony blizny mają duży wpływ na komfort życia pacjenta. Warto więc oddać się w ręce specjalisty, by pozbyć się niechcianych znamion.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pielęgnacja w kąpieli

    Większość z nas zimą narzeka na suchą skórę, a wcieranie balsamów nie pomaga. Nawilżanie zacznijmy już w czasie mycia! więcej