Sposoby na zdrowe i mocne paznokcie

Rozdwajają się, mają przebarwienia i łatwo je uszkodzić? Jeśli martwi Cię zły stan Twoich paznokci, sprawdź, co jest tego przyczyną.

Osłabiona płytka to często objaw niewłaściwej diety. Zanim jednak popędzisz do apteki po suplementy, zrób badanie krwi – czasem właśnie paznokcie jako pierwsze informują, że z naszym organizmem jest coś nie tak.

Zarówno niedobory żelaza (anemia), jak i choroby tarczycy objawiają się złą kondycją płytek. Gdy jednak okaże się, że jesteś zdrowa jak koń, przyjrzyj się swojemu jadłospisowi.

Reklama

Wzbogać go o warzywa i owoce (najlepiej surowe), nabiał i jaja (powinnaś jeść codziennie) i ryby (spożywaj co drugi dzień).

Witaminy z grupy B, niezbędne dla zdrowia paznokci, znajdziesz w pełnoziarnistych produktach (chleb razowy, brązowy ryż, makarony).

Rozdwajające się

Jeżeli zauważyłaś rozwarstwianie się końcówek paznokci – musisz je skrócić. Rozdwajania nie da się powstrzymać w inny sposób. Na pewno powinnaś mocniej chronić paznokcie.

Do sprzątania używaj rękawic i regularnie smaruj paznokcie odżywką wzmacniająco-regenerującą. Jednocześnie nie zapominaj o kremie.

Łamliwe i pękające

Utwardzające odżywki nie do końca rozwiążą problem – czasem bowiem właśnie to, że paznokcie są zbyt sztywne, zwiększa ich łamliwość.

Dlatego, jeżeli borykasz się z problemem pękającej płytki po bokach paznokci, używaj tłustych, oleistych odżywek i kremów do rąk z witaminami A i E, które zwiększą elastyczność płytki i ją nawilżą.

Najważniejsze jest regularne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych – kremuj dłonie po każdym ich myciu (woda i mydło wysuszają nie tylko skórę, ale i paznokcie).

Przebarwienia

O ile nie są związane z używaniem ciemnych lakierów do paznokci lub nałogowego palenia papierosów (wtedy żółkną), mogą oznaczać chorobę. Kiedy powinnyśmy się martwić i zgłosić do lekarza?

1. Biała płytka – to objaw niedoborów wapnia i cynku lub zatrucia metalami ciężkimi. Trwałe zbielenie płytki to objaw marskości wątroby. Pojedyncze białe punkciki to raczej skutek urazu paznokcia, a nie choroby.

2. Zielone lub żółte plamy na brzegach – świadczą o zakażeniu bakteryjnym lub grzybicznym

3. Brązowienie – występuje, gdy przyjmujemy niektóre leki, ale też może być objawem niedożywienia lub chorób tarczycy.

4. Czarna płytka – o ile ten kolor nie jest skutkiem przytrzaśnięcia lub zmiażdżenia macierzy paznokcia, to może być objawem zatrucia srebrem, zaburzenia metabolizmu miedzi (choroba Wilsona) lub problemów z krążeniem.

Jeżeli czarna plama znajduje się pod płytką paznokcia, może to być czerniak – wtedy niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

KD

Dziwne kształty

1. Wypukłe (tzw. zegarkowe) – taki kształt obserwuje się przy niewydolności krążenia, marskości wątroby czy chorobach płuc.

2. Wklęsłe (łyżeczkowate) – to sygnał kłopotów z gospodarką hormonalną albo niedoborów żelaza i witaminy C.

3. Rurkowate – płytki są pogrubione, a ich przekrój poprzeczny przypomina rulonik, bo pod paznokciem gromadzą się masy rogowe.

Takie zmiany są wynikiem dziedzicznej skłonności do nadmiernego rogowacenia skóry rąk i stóp – w tym wypadku należy stosować kremy z 50-proc. zawartością mocznika oraz korzystać z pomocy manikiurzystki lub podologa, którzy usuną skutki tej przypadłości.

Biosiarczkowy krem do rąk i paznokci, Balneokosmetyki, 19 zł 

Serum z olejkiem marula do regeneracji skórek i paznokci CC Magic Nails Care Extreme, Bielenda, 12 zł  

Odżywka wzmacniająca paznokcie Black Diamond Hardener, Golden Rose, 12,90 zł

Suplement diety wzmacniający włosy, skórę i paznokcie, Regital, 18 zł 

Odbudowujący i pielęgnujący olejek Kwiat migdała Jedwabna skóra, Kneipp, 5,99 zł  

Pielęgnacyjny krem do rąk i paznokci z olejkami i aloesem Bio IQ, 43 zł  

Odżywka zabezpieczająca suche i łamliwe paznokcie przed pękaniem Tough Cookie, Orly, 60 zł

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

TV14

Zobacz również