Poradnik dla osób ze skórą wrażliwą

Na noc stosuj kremy silnie nawilżające. I pamiętaj, by nie myć buzi mydłem, tylko preparatami o neutralnym pH.

Zdjęcie

Silnie nawilżaj skórę /123/RF PICSEL
Silnie nawilżaj skórę
/123/RF PICSEL

Jeśli Twoja skóra intensywnie reaguje na wysokie i niskie temperatury, a zmiany na skórze pojawiają się również pod wpływem stresu, do tego dochodzi zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie oraz alergiczna reakcja na wiele kosmetyków – wniosek nasuwa się jeden: witaj w klubie wrażliwców. Choć nie jest to powód, by skakać ze szczęścia, to jednak warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.

Dlaczego właśnie ja?

Po pierwsze, możesz mieć takie skłonności uwarunkowane genetycznie. Po drugie, wrażliwość skóry często jest związana z chorobami skóry, takimi jak: atopowe lub łojotokowe zapalenie czy trądzik różowaty.

Reklama

Po trzecie, zdarza się, że skóra, która dotąd wcale nie była wrażliwa, nagle okazuje się wyjątkowo drażliwa. Może to być efekt niewłaściwej pielęgnacji lub zmian hormonalnych.

Jak o nią dbać?

Przede wszystkim potrzebujesz delikatnych kosmetyków. Najlepiej stosować preparaty apteczne do skóry wrażliwej albo atopowej, lub tzw. dermokosmetyki. 

W ich składzie nie ma substancji drażniących ani zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję ze strony skóry. Są za to pełne składników o działaniu łagodzącym lub leczniczym. Takie kosmetyki można nawet stosować u niemowląt.

Wśród aptecznych kremów znajdziesz też tzw. emolienty, które mają niezwykłe właściwości natłuszczające i regeneracyjne. Dzięki nim możliwe jest również zmniejszenie i złagodzenie stanu zapalnego oraz uporczywego świądu.

Skóra wrażliwa jest często jednocześnie skórą suchą, dlatego ważne jest odpowiednie nawilżenie nie tylko jej, ale również organizmu. W tym celu warto wypijać 1,5 litra wody dziennie. Równie ważne jest odpowiednie odżywianie. W codziennej diecie powinny znaleźć się m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witamina C i B5

Zawarta w kremach witamina C poprawia stan kruchych i skłonnych do pękania naczyń krwionośnych. Ale jeśli chcesz wzmocnić skórę suchą i wrażliwą od środka, szukaj produktów z dodatkiem witaminy B5, która m.in. łagodzi podrażnienia i nawilża. Znajdziesz ją w wątróbce, otrębach pszennych, żółtku czy pstrągu.Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Tele Tydzień

Zobacz również