Pielęgnacja w kąpieli

Większość z nas zimą narzeka na suchą skórę, a wcieranie balsamów nie pomaga. Nawilżanie zacznijmy już w czasie mycia!

Zdjęcie

Zadbaj o siebie! /123/RF PICSEL
Zadbaj o siebie!
/123/RF PICSEL

Skóra zimą

Dermatolodzy są zgodni co do tego, że zbyt długie moczenie się w wannie czy polewanie się wodą pod prysznicem nie sprzyja utrzymaniu nawilżenia naszej skóry.

Coraz więcej jest jednak preparatów, które sprawią, że kąpiel będzie miała na nas dobroczynny wpływ – odbuduje barierę lipidową naskórka, odżywi i zregeneruje go. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób o skórze szczególnie wrażliwej i atopowej.

Reklama

Emolienty

To preparaty o wielorakim działaniu: natłuszczają skórę, tworząc powłokę lipidową i blokującą parowanie wody z naskórka. Stanowią podstawę pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia, szczególnie wrażliwej i ze zmianami chorobowymi.

Olejki

Wykonane na bazie wyciągów z nasion, podobnie jak emolienty tworzą barierę ochronną naskórka, jednak nie mają właściwości nawilżających.

Sprawdzają się w pielęgnacji skóry odwodnionej, czyli takiej, której wysuszenie jest skutkiem działania czynników zewnętrznych (suche powietrze, mróz), a nie dysfunkcji skóry.

Płyny do kąpieli z kremem

Nie sprawdzą się w przypadku skóry z problemami, ale doskonale radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia skóry mieszanej i tłustej. Zawierają substancje natłuszczające i nawilżające podobne do tych zawartych w kremach i emulsjach nawilżających.

Woda twarda czy miękka?

Za twardość wody odpowiada stężenie jonów wapnia i magnezu – im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Woda twarda wysusza skórę, zaś ta bardzo miękka utrudnia spłukiwanie kosmetyków.

Jednocześnie sole magnezowe i wapniowe obecne w wodzie drażnią gruczoły łojowe, zwiększając wydzielanie sebum. To dlatego osoby z cerą trądzikową powinny do mycia twarzy używać wody przegotowanej lub zmiękczonej.

Podobne zalecenia pielęgnacyjne wydaje się w przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

TV14

Zobacz również

  • Przefiltruj to słońce!

    Z utęsknieniem czekasz na lato. Jednak pamiętaj, by korzystać z niego rozsądnie. Jeśli nie chcesz, by przybyło Ci zmarszczek i przebarwień, chroń swoją dojrzałą cerę przed żarem z nieba. więcej