Skóra zimą
Dermatolodzy są zgodni co do tego, że zbyt długie moczenie się w wannie czy polewanie się wodą pod prysznicem nie sprzyja utrzymaniu nawilżenia naszej skóry.
Coraz więcej jest jednak preparatów, które sprawią, że kąpiel będzie miała na nas dobroczynny wpływ – odbuduje barierę lipidową naskórka, odżywi i zregeneruje go. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób o skórze szczególnie wrażliwej i atopowej.
Emolienty
To preparaty o wielorakim działaniu: natłuszczają skórę, tworząc powłokę lipidową i blokującą parowanie wody z naskórka. Stanowią podstawę pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia, szczególnie wrażliwej i ze zmianami chorobowymi.
Olejki
Wykonane na bazie wyciągów z nasion, podobnie jak emolienty tworzą barierę ochronną naskórka, jednak nie mają właściwości nawilżających.
Sprawdzają się w pielęgnacji skóry odwodnionej, czyli takiej, której wysuszenie jest skutkiem działania czynników zewnętrznych (suche powietrze, mróz), a nie dysfunkcji skóry.
Płyny do kąpieli z kremem
Nie sprawdzą się w przypadku skóry z problemami, ale doskonale radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia skóry mieszanej i tłustej. Zawierają substancje natłuszczające i nawilżające podobne do tych zawartych w kremach i emulsjach nawilżających.
Woda twarda czy miękka?
Za twardość wody odpowiada stężenie jonów wapnia i magnezu – im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Woda twarda wysusza skórę, zaś ta bardzo miękka utrudnia spłukiwanie kosmetyków.
Jednocześnie sole magnezowe i wapniowe obecne w wodzie drażnią gruczoły łojowe, zwiększając wydzielanie sebum. To dlatego osoby z cerą trądzikową powinny do mycia twarzy używać wody przegotowanej lub zmiękczonej.
Podobne zalecenia pielęgnacyjne wydaje się w przypadku łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry.