Niechciane rumieńce

W leczeniu tej choroby ważne jest nie tylko stosowanie antybiotyków. Zadbaj też o hipoalergiczne kosmetyki, a ich ilość ogranicz do minimum.

Reklama

Honorata od dawna miała skłonność do rumieńców, zwłaszcza gdy była skrępowana czy zdenerwowana. Ostatnio jednak na czole i policzkach zaczęły się pojawiać ciemnoróżowe grudkowate wykwity. Zmiany te nasilają się i swędzą po wypiciu gorącej herbaty czy kawy. Co ciekawe, również po zjedzeniu lodów czy piciu zimnych napojów, np. wody czy soku.

– Może to alergia pokarmowa? –zastanawiała się Honorata. Od dawna dokuczały jej problemy żołądkowo-jelitowe i wciąż borykała się z niestrawnością i bólami brzucha. – Czy często miewa pani zgagę, odbijania, bóle brzucha? – zapytał lekarz, do którego się udała. – Tak – odparła pacjentka. – Przypuszczam, że cierpi pani na trądzik różowaty, który często towarzyszy zaburzeniom gastrycznym, zwłaszcza nietolerancji pokarmowej. Ale proszę udać się do specjalisty od chorób skóry. Dermatolog zbadał zmiany skórne i potwierdził wstępną diagnozę.

– Choroba ma wiele przyczyn i w przeciwieństwie do klasycznego trądziku dotyka zarówno osoby z cerą łojotokową, jak i suchą – powiedział lekarz. – Może np. ujawnić się w efekcie silnego stresu lub zaburzeń hormonalnych. Najłagodniejsza jej postać to rozszerzone naczynia krwionośne i czerwone zabarwienie skóry na czole, brodzie czy w okolicach nosa i ust. W fazie zaawansowanej pojawiają się krostki, a nawet guzki, jeśli jest to typ przerostowy.

– Czy mam szansę na odzyskanie ładnej, zdrowej cery? – zapytała Honorata. – Tak, na szczęście zmiany nie są rozległe, nie ma guzków – uspokoił ją dermatolog. – Konieczna będzie jednak terapia skojarzona, obejmująca zarówno skórę twarzy, jak i układ pokarmowy. By złagodzić stan zapalny, zapiszę antybiotyk z grupy tetracyklin. Proszę również dwa razy dziennie zażywać witaminę B kompleks. Rano i wieczorem powinna pani wklepywać w twarz krem bogaty w substancje odżywcze, nawilżające i natłuszczające.

Jakie inne zalecenia otrzymała pacjentka?

«Zrezygnuj z opalania się. Trądzik różowaty nasila się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

«Chroń się przed zmianami temperatury otoczenia, unikaj silnie klimatyzowanych aut i pomieszczeń. Trądzikowi sprzyjają również gorące i zimne napoje oraz potrawy, a także ostre przyprawy.

«Do minimum ogranicz kosmetyki! Stosuj wyłącznie kremy hipoalergiczne oraz podkład przepuszczający powietrze.

«Do pielęgnacji twarzy używaj preparaty apteczne do cery wrażliwej, bez alkoholu, sody, olejków eterycznych i konserwantów.

«Staraj się wyciszyć emocje. Możesz zażywać leki uspokajające na bazie melisy, kozłka czy chmielu.

Pomoże prąd i laser

Gdy zmiany trądzikowe są zaawansowane, warto zdecydować się na zabieg, dzięki któremu można je usunąć albo sprawić, że staną się mniej widoczne. W przypadku rozszerzonych naczyń dobry efekt daje elektro- lub kriokoagulacja oraz dermabrazja.

W stadium krostkowym szansą na pozbycie się zmian jest ozonoterapia, działająca przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Guzki i blizny można zniwelować promieniami lasera IPL. Zwykle taki zabieg trzeba powtórzyć po kilku tygodniach.

PAMIĘTAJ! Nie dopuść do zaostrzenia się trądziku różowatego. Gdy pojawiają się guzki i zbliznowacenia, leczenie jest trudne i zwykle wymaga interwencji chirurga. Lepiej więc wcześniej zacznij leczenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Na żywo

Zobacz również

  • Wokół paznokci

    Ważnym elementem dbania o dłonie i paznokcie jest właściwa pielęgnacja skórek wokół płytek. więcej