Nawilżające olejki kwiatowe i ziołowe

Możesz je zrobić sama, a potem dodawać do kąpieli i stosować do masażu ciała.

Zdjęcie

Olejek przechowuj w zamkniętej szklanej butelce z ciemnego szkła w temperaturze 15-23°C. /123/RF PICSEL
Olejek przechowuj w zamkniętej szklanej butelce z ciemnego szkła w temperaturze 15-23°C.
/123/RF PICSEL

Olejek możesz przygotować z każdego zioła (liści, korzeni), ulubionych kwiatów ogrodowych, polnych czy leśnych pędów roślin iglastych i ich szyszek.

Sposób na ciepło

Do garnka wlej oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy, z pestek winogron czy jojoba, wrzuć zioła (250 g na 2 szklanki oleju). Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez około 2,5 godz. Wystudź, przecedź przez gazę .

Reklama

Sposób na zimno

Do ciemnego słoika wrzuć zioła (możesz nimi wypełnić 3/4 pojemnika), wlej wybrany olej, tak by zioła były nim przykryte. Zakręć i umieść w ciepłym miejscu na 2-6 tygodni. Po tym czasie przecedź płyn przez gazę, starannie wyciśnij resztki (najbardziej skoncentrowane).

Z leśnym aromatem do kąpieli

1. Sosnowo-świerkowy. Jedną drobną gałązkę świerkową potnij na kawałki. Wrzuć ją do małego garnka, zalej 2 szklankami oliwy z oliwek, wstaw do większego garnka i gotuj w kąpieli wodnej przez 2,5 godz. Przecedź przez gazę, wystudź, wlej do butelki i dodaj 10-15 kropli eterycznego olejku sosnowego, np. Kej, ok. 5,50 zł. Wystarczy na 4 kąpiele w 1/2 wanny ciepłej wody.

2. Jałowcowy. Suche szyszkojagody (5-8 sztuk) wrzuć do litrowego słoika i zalej olejem z winogron. Po kilku tygodniach możesz używać do kąpieli. Stosuj ok. 1/4 szklanki na kąpiel.

3. Sosnowy. Pędy sosny pokrój na kawałki (ok. 250 g) wrzuć do szklanego słoja i zalej oliwą z oliwek. Po kilku tygodniach używaj do kąpieli. Wetrzyj odrobinę w ciało, a potem zanurz się na 15 min w ciepłej wodzie.

Olejek przechowuj w zamkniętej szklanej butelce z ciemnego szkła w temperaturze 15-23°C.

Wybieraj świeże rośliny

Zioła najlepiej zbierać przed południem, gdy opadnie rosa. Upewnij się, czy nie są one uszkodzone. Opłucz je zimną wodą i rozłóż na gazie lub bawełnianych ściereczkach, aby przeschły.

Po lekkim osuszeniu zwiąż je w luźne bukieciki i powieś górą do dołu w zacienionym, przewiewnym miejscu. Dzięki temu zioła zachowają cenne wartości, a w olejku nie rozwiną się bakterie.


Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Świat kobiety

Zobacz również

  • Pestki dyni mają moc!

    Zawierają dużo cennego oleju, który nawilża, odżywia i chroni skórę. Pomaga także pozbyć się zmarszczek. więcej