Kwas hialuronowy nie tylko na zmarszczki

Dotychczas kwas hialuronowy robił karierę w medycynie estetycznej. Pomagał likwidować zmarszczki, powiększać piersi, modelować ciało. Teraz zdobył też inne dziedziny medycyny: okulistykę, ginekologię, urologię i ortopedię. Jego największą zaletą jest to, że nie wywołuje reakcji alergicznych.

Powierzchnię naszego oka pokrywa film łzowy, który zapewnia oczom odpowiednie nawilżenie. Jednak są sytuacje, kiedy oczy tracą naturalne nawilżenie – gdy np. długo pracujemy przy komputerze. Wtedy pieką, kłują, mamy uczucie piasku pod powiekami.

Teraz wybawieniem są krople i żele zawierające syntetyczny kwas hialuronowy. Tworzą niewidzialny film na powierzchni oka. Ich żelowa konsystencja powoduje, że idealnie przylegają do rogówki, długo się na niej utrzymują, chroniąc oko przed wysychaniem. Można je kupić w aptece bez recepty. Warto poprosić o te, które zawierają najwyższe stężenie kwasu hialuronowego.

Ułatwia noszenie soczewek

Reklama

Wiele osób używających soczewki kontaktowe odczuwa dyskomfort związany z ich noszeniem. Zwłaszcza pod koniec dnia czujemy suchość w oczach i nieprzyjemne tarcie przy mruganiu. Takim dolegliwościom zapobiega stosowanie kropli do oczu z kwasem hialuronowym. Jeśli więc nosisz soczewki wybieraj nowoczesne preparaty, które można aplikować do oczu bez konieczności zdejmowania soczewek.

Kwas hialuronowy chroni oko i soczewkę przed wysychaniem, a przede wszystkim wydłuża czas noszenia soczewek. Oprócz preparatów do zakraplania do oka, kwas hialuronowy znajduje się także w niektórych płynach do pielęgnacji soczewek – polecane są zwłaszcza osobom o wrażliwych oczach. Usuwają z soczewek zanieczyszczenia i dobrze je zwilżają.

Niezbędny w mikrochirurgii

Bez kwasu hialuronowego trudne byłoby, a czasem wręcz niemożliwe, przeprowadzenie niektórych zabiegów chirurgicznych oka. Jest on od dawna wykorzystywany w operacjach przeprowadzanych na rogówce oraz przy usuwaniu zaćmy. Podczas tych zabiegów kwas hialuronowy przede wszystkim ochrania delikatne tkanki oka przed uszkodzeniem.

U osób chorych na zaćmę przy wszczepianiu sztucznej soczewki ułatwia precyzyjne umieszczenie jej w oku, stabilizuje ciśnienie wewnątrz oka. Preparaty zawierające kwas hialuronowy zalecane są również po zabiegach laserowej korekcji wzroku. Pomagają w regeneracji uszkodzonej rogówki.

Po zabiegach ginekologicznych

Preparaty dopochwowe z kwasem hialuronowym (globulki, krem) przepisywane są kobietom po operacjach na szyjce macicy czy pochwie. Pomagają także paniom po porodzie – po nacięciu krocza. Jedną z głównych właściwości kwasu hialuronowego jest wspomaganie gojenia się ran. Dodatkową korzyścią jest przeciwzapalne działanie.

Gdy dokucza suchość pochwy

Z suchością pochwy zmagają się zarówno dojrzałe, jak i młode kobiety. Brak dostatecznego nawilżenia błony śluzowej pochwy jest przyczyną bólu i dyskomfortu podczas współżycia, świądu lub pieczenia okolic intymnych.

Przy takich dolegliwościach możemy sięgnąć po globulki dopochwowe lub krem do smarowania okolic intymnych z kwasem hialuronowym (są dostępne w aptekach bez recepty). Preparaty te zapewniają odpowiednio duże nawilżenie błony śluzowej, poprawiają jej elastyczność oraz przywracają naturalną wilgotność pochwy.

W leczeniu schorzeń pęcherza

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza jest chorobą przewlekłą. Główne objawy to ból i naglące parcie na pęcherz oraz częste oddawanie moczu. Jedną z najnowszych metod leczenia jest podawanie wprost do pęcherza – za pomocą cewnika – kwasu hialuronowego.

Tworzy on na ścianach pęcherza ochronną warstwę, odbudowując uszkodzony nabłonek pokrywający pęcherz. Po dłuższym stosowaniu leku objawy choroby ustępują całkowicie lub są niewielkie.

Olga Kamińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również