Kąpiele ziołowe

Mogą uspokajać lub pobudzać. A także wspomagać leczenie wielu dolegliwości. Już sama kąpiel w ciepłej wodzie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. A jeśli dodamy do niej ziół, jej efekt terapeutyczny będzie znacznie wzmocniony.

W zależności od rodzaju dodatków kąpiel taka może mieć nie tylko działanie relaksujące lub pobudzające, ale także wzmacniać naczynia krwionośne, działać bakteriobójczo lub przynieść ulgę w kobiecych dolegliwościach.

Przygotowanie jej jest bardzo proste. Wystarczy napełnić wannę ciepłą wodą i dodać przecedzony odwar z suszonych lub świeżych ziół: 2-3 garści ziół zalać 1 l letniej wody i gotować na małym ogniu 20 minut.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Kąpiel pobudzająca

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Reklama

Najlepiej wziąć ją rano. Warto z niej korzystać, jeśli mamy niskie ciśnienie, nic nam się nie chce robić, brakuje nam energii. Popularnym zielem stosowanym w tego typu wypadkach jest rozmaryn, a także olejek rozmarynowy. Pobudzają krążenie krwi i dodają wigoru.

Kąpiel uszczelniająca naczynia krwionośne

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Co prawda nie zlikwiduje już powstałych tzw. pajączków, ale może zapobiec powstawaniu nowych i wzmocnić naczynia. Najczęściej wykorzystywane surowce to kwiaty i nasiona kasztanowca, a także kwiaty arniki górskiej – zmniejszają one kruchość naczyń i wzmacniają ich ścianki.

Kąpiel w stanach zapalnych skóry

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Wiele czynników, w tym zanieczyszczenie środowiska, detergenty, klimatyzowane powietrze, mało przewiewna garderoba sprawiają, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i piekąca.

W takiej sytuacji ulgę przyniosą jej kąpiele z prawoślazu lekarskiego, lnu, lipy drobnolistnej lub podbiału pospolitego. Zioła te nawilżą ją i zniwelują stan zapalny, a także sprawią, że skóra stanie się gładsza.

Kąpiel uspokajająca

Idealna dla osób zabieganych, znerwicowanych, żyjących w stresie, mających problemy ze snem. Najlepiej brać ją przed snem. Używać kojącej nerwy lawendy i szyszek chmielu: uspokaja i ułatwia zasypianie.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Przy zakażeniu drożdżakami

Ta infekcja intymna wy wołuje swędzenie, pieczenie, obrzęk okolic sromu, serowate upławy o zapachu drożdży. Pomogą zioła o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym: rumianek, nagietek, szałwia, pokrzywa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Pestki dyni mają moc!

    Zawierają dużo cennego oleju, który nawilża, odżywia i chroni skórę. Pomaga także pozbyć się zmarszczek. więcej