Jakie zabiegi można wykonać laserem?

Zabiegiem laserowym można odmłodzić i wygładzić skórę, usunąć przebarwienia i owłosienie, pozamykać naczynka. Czy wszystkie lasery są jednakowe?

Zdjęcie

Laser wykorzystuje się w wielu zabiegach kosmetycznych /123/RF PICSEL
Laser wykorzystuje się w wielu zabiegach kosmetycznych
/123/RF PICSEL

Zwyczajowo laserem nazywamy wszystkie urządzenia emitujące światło. Tak jednak nie jest. Laser (ten prawdziwy) wysyła bardzo mocne światło o skupionej, równoległej wiązce (można nim przecinać nawet kości).

Długość fal zależy od rodzaju urządzenia, ale w jednym laserze jest tylko jedna długość. Niektóre są lepiej wychwytywane przez melaninę (barwnik w skórze, włosach i tęczówkach oczu), inne przez hemoglobinę (barwnik krwi), a jeszcze inne przez wodę (dzięki temu odparowywane są warstwy skóry).

Reklama

Dlatego zabiegi z użyciem lasera rozwiązują tylko jeden problem. Stąd też ogromna popularność urządzenia IPL (z angielskiego Intense Pulse Light), czyli intensywnego pulsującego źródła światła, które również nazywamy laserem, choć nim nie jest. Od niego różni się tym, że emituje jednocześnie światło o różnej długości fali i we wszystkich kierunkach.

Dzięki temu możliwe jest usunięcie kilku problemów podczas jednego zabiegu, np. naczynek i przebarwień, ale IPL jest mniej skuteczny niż laser. Lekarz jednak może wybrać tylko jedną długość fal, zakładając na głowicę specjalny filtr.

Depilacja

Najpopularniejszym zabiegiem z użyciem lasera jest depilacja. Zabieg poleca się szczególnie osobom, u których po tradycyjnych metodach pojawiają się podrażnienia.

Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina, odbierając energię, zostaje zniszczona, a wraz z nią cały mieszek.

Fotoodmładzanie

Bardzo popularnym zabiegiem z użyciem IPL jest fotoodmładzanie. Zabieg zaczyna się od nałożenia na twarz chłodnego żelu, a później wiązek. Fotoodmładzanie trwa 30-40 minut. Zostawia niewielki obrzęk i rumień, a skóra jest mocno wysuszona (trzeba ją nawilżać).

Aby odzyskała młody wygląd, powinno się wykonać kilka zabiegów w odstępach czterotygodniowych.

Lepiej u lekarza

Laserów i IPL używają dziś i lekarze, i kosmetyczki. W gabinetach kosmetycznych powinny jednak znajdować się urządzenia niskoenergetyczne.

Ponieważ nie zawsze tak jest, bezpieczniej zdecydować się na zabieg w gabinecie lekarskim (medycyny estetycznej). Można to zrobić np. podczas wizyty w spa lub w sanatorium.

REK

CZOŁO Wiązki światła, podgrzewając istniejące włókna, poprawiają ich strukturę. Zmarszczki są wygładzane.

POD OCZAMI Laserem można usunąć worki (opuchliznę) i cienie. Zabieg przeprowadza się w tkance dolnej powieki.

USTA Peeling laserowy przeznaczony dla delikatnej i cienkiej skóry wokół ust, usunie zmarszczki (tzw. palacza) i podniesie kąciki warg.

SZYJA Zabiegi mocno regenerujące szyję są nowością. Większości zmarszczek i fałd można się pozbyć na 2-3 lata.

Bardzo ważne!

Nie dla każdego. Zrezygnuj z zabiegów laserem i IPL, gdy jesteś w ciąży, stosujesz leki uwrażliwiające na światło, zawierające sterydy lub zmniejszające krzepliwość krwi, jesteś mocno opalona, chorujesz na serce, cierpisz na zaburzenia krzepnięcia, masz na skórze bliznowce.

Przed zabiegiem. Miesiąc wcześniej chroń skórę przed słońcem. Na 2-3 tygodnie odstaw zioła (zwłaszcza dziurawiec i nagietek). Dobę przed nie pij alkoholu.

Po zabiegu. Nie używaj mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu. Nie wycieraj miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem. Chroń skórę przed słońcem.

Ile kosztuje? Zabiegi medycyny estetycznej nie są tanie, a najlepszy efekt uzyskuje się po ich serii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również