Jak uniknąć zgubnych skutków odmładzania

Marzyłam o pełnych ustach i wreszcie zrealizowałam swoje plany. Dolna warga wygląda dobrze, ale na górnej porobiły mi się grudki. Czy znikną?

To zależy od przyczyny nierówności, powinnaś więc szybko pokazać wargi lekarzowi (może konieczna jest korekta zabiegu). Zdarza się, chociaż są to rzadkie przypadki, że materiał użyty do powiększania ust jest źle dobrany do rodzaju skóry (zbyt gęsty).

Reklama

Wstrzyknięty pod cienką skórę warg może wówczas tworzyć nieestetyczne nierówności.

W miejscach wkłuć robią się jeziorka kwasu, dające wrażenie nienaturalnych, nierównych ust.

Więcej powikłań występowało jednak po tradycyjnym powiększaniu ust, przy użyciu skalpela (lekarz wycinał pasek skóry nad czerwienią wargową i przyszywał krawędź wyżej).

Jeśli miejsce szycia źle się goiło, mogło powstać zgrubienie – bliznowiec, trudny do usunięcia.

Miałam zabieg wypełnienia tzw. dolin łez. Wciąż mam worki pod oczami. Co robić?

Miejsca po wstrzyknięciu wypełniacza mogą być spuchnięte. Jednak w ciągu dwóch tygodni wprowadzony pod skórę kwas hialuronowy powinien ułożyć się równomiernie.

Jeśli tak nie jest, być może preparat zablokował krążenie limfy i zbiera się ona pod delikatną skórą, tworząc obrzęki. Udaj się do swojego lekarza – może on zaordynować np. drenaż limfatyczny czy masaż lub rozpuści nadmiar preparatu.

Do powikłań może dojść również wtedy, gdy wypełniacz wstrzyknięto za płytko. Prześwituje on przez skórę, powodując tzw. efekt Tyndalla (rozpraszania światła).

Lepsze wyniki daje przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. W dodatku 50% wszczepionego tłuszczu zostaje na stałe i zabiegów nie trzeba powtarzać.

Siostra bała się operacji powiększenia biustu, zdecydowała się więc na zabieg macrolane. Piersi są większe, ale niesymetryczne. Czy to się wyrówna?

Zabieg macrolane polega na wstrzyknięciu pod skórę piersi dużej dawki kwasu hialuronowego.

Po iniekcjach lekarz energicznie rozmasowuje tkanki, rozprowadzając kwas i nadając piersiom kształt. Mimo to wypełniacz może się przesunąć, powodując ich asymetrię. Kwas hialuronowy nie jest trwałym wypełniaczem – zabieg macrolane powiększa piersi na rok, najdłużej dwa.

Twoja siostra musi zatem poczekać, aż preparat zostanie wchłonięty przez tkanki. Jeżeli nie chce czekać, musi udać się do lekarza, by rozpuścił kwas lub wyrównał asymetrię.

Koleżance usunięto zmarszczki botoksem. Jej czoło i okolice oczu są rzeczywiście gładkie, ale zaczęła opadać powieka. Czy przyczyną może być botoks?

Tak. Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie impulsów elektrycznych w mięśniach odpowiedzialnych za mimikę. Przestają się one kurczyć, co niweluje zmarszczki. Rozluźnienie mięśni może jednak nieść niekorzystny efekt – niekiedy po zabiegu nie są w stanie dobrze podtrzymywać skóry – stąd u Twojej znajomej problem z opadaniem powieki. Niestety, może ono utrzymywać się przez kilka miesięcy (od 6 do 8), aż botulina się wchłonie. Pomóc może przegrzewanie tkanek kilka razy dziennie po 15 minut.

Przeczytałam w Internecie, że najlepsze efekty odmładzające daje zabieg PDO. Na czym on polega i ile kosztuje?

Lifting PDO, o który pytasz, jest rzeczywiście bezpieczny, jak pozostałe zabiegi z użyciem nici. Wchłaniają się one po upływie pół roku. W przypadku odmładzania twarzy podczas jednego zabiegu stosuje się od 5 do 30 nici (zależy to od stanu skóry).

Tworzą one coś w rodzaju rusztowania dla mięśni i pobudzają wytwarzanie kolagenu. Efektem zabiegu jest podniesienie skóry, a twarz zostaje odmłodzona na dwa do pięciu lat.

Zaletą metody PDO jest nie tylko długie utrzymywanie się efektu, ale również zminimalizowanie ryzyka ewentualnych powikłań. Włókno, z którego produkuje się nici, nie wywołuje reakcji alergicznych czy stanów zapalnych. Cena zabiegu zależy od liczby użytych nici – za jedną trzeba zapłacić około 100 zł.

Powikłania po liftingu bez skalpela występują średnio u 3 na 100 osób

Nie kupuj tanich wypełniaczy np. przez Internet! Mogą być przeterminowane

Zanim poddasz się zabiegowi, upewnij się, że wykonuje go dyplomowany lekarz

Ekspert radzi

Ryzyko powikłań wzrasta u osób z cukrzycą i schorzeniami tkanki łącznej. Przeciwwskazaniem do zabiegu są zaburzenia krzepnięcia.

Pechowy lifting gwiazdy

Nicole Kidman zdecydowała się na powiększenie ust oraz botoks. Niestety rezultaty nie były dobre.

Aktorka nie mogła pracować twarzą, bo mięśnie były „sparaliżowane”, a zbyt wydatne usta sprawiały, że wyglądała dziwnie.

Preparaty po kilku miesiącach wchłonęły się i aktorka mogła wrócić na plan, ciesząc się, że „znów rusza twarzą”. Dziś przestrzega przed pochopnym korzystaniem z zabiegów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zanim pomalujesz usta

    Delikatnej skórze warg nie służą chłód i wiatr na zewnątrz, na przemian z suchym i ciepłym powietrzem w pomieszczeniach, w których kaloryfery grzeją bez opamiętania. więcej