Jak skutecznie i bezpiecznie depilować skórę

Zbliża się sezon na sukienki bez rękawów, topy i szorty, najwyższa pora więc pozbyć się niechcianych włosków.

Marzymy o delikatnej, gładkiej skórze, ale mało która z nas lubi sam zabieg depilacji. Bywa, że odkładamy go na potem albo, przeciwnie, wykonujemy w pośpiechu, by mieć go już za sobą, i narażamy skórę na podrażnienia. Tymczasem odpowiednie przygotowanie i wybór najlepszego dla siebie sposobu usuwania włosków sprawi, że sam zabieg przestanie być uciążliwy. Poniżej przedstawiamy sposoby dla zabieganych, wrażliwych na ból, wymagających i oszczędnych.

Golenie maszynką: szybkie i wygodne

Polega na usunięciu części włosa wystającej nad powierzchnię skóry, cebulka pozostaje na swoim miejscu. Ta metoda dobrze się sprawdza przy depilacji nóg i pach. Wybierz, jeśli…

Reklama

◗Zależy ci na czasie (golenie zajmuje tylko parę minut) oraz na tym, by depilacja była bezbolesna i tania.

◗Obawiasz się podrażnień, golarka rzadko je powoduje. O czym pamiętać

◗Zdecyduj się na maszynkę, która ma co najmniej dwa ostrza i pasek nawilżający: taka goli delikatniej i dokładniej.

◗Zapewnij golarce odpowiedni poślizg – użyj pianki lub żelu do golenia (bez nich można się skaleczyć).

◗ Zabieg rób pod koniec kąpieli – ciepła woda zmiękcza włoski i łatwiej je usunąć.

◗Nie przyciskaj maszynki do skóry zbyt mocno, ponieważ może to spowodować zacięcia i podrażnienie skóry.

Nasza rada:

◗Unikaj golenia okolic bikini – włoski w tym miejscu są za twarde. Po goleniu trudno im będzie przebić się przez skórę i mogą zacząć wrastać.

Nałożenie kremu: bezbolesne i łatwe

Preparat rozpuszcza włoski tuż przy nasadzie. Zabieg sprawdza się na wszystkich partiach ciała, zwłaszcza w okolicach bikini. Przy systematycznej depilacji kremami włoski odrastają słabsze. Wybierz, jeśli…

◗ Masz jasne, delikatne owłosienie, depilacja będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

◗ Jesteś wrażliwa na ból i zależy ci na kilkudniowym efekcie gładkiej skóry. O czym pamiętać

◗ Dobierz krem do depilowanego obszaru ciała. Uniwersalny stosuj tylko wtedy, gdy producent zaznaczy, że kosmetyk się do tego nadaje.

◗ Nałóż grubą warstwę kremu na czystą, suchą skórę. Ważne, by nie była posmarowana balsamem – włoski lepiej się rozpuszczą. Po czasie zalecanym w instrukcji zgarnij włoski szpatułką i opłucz skórę letnią wodą.

◗ Nie wydłużaj czasu depilacji. Nie stosuj też preparatów po terminie ważności.

Nasza rada: ◗Przed depilacją nowym produktem wykonaj próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry. Przy bardzo wrażliwym naskórku unikaj depilacji kremem, bo może podrażnić skórę i spowodować wysypkę.

Plastry z woskiem: niedrogie i na długo

Usuwają włoski wraz z cebulkami. Są wygodne do depilacji rąk, nóg i wąsika. Wybierz, jeśli…

◗ Jesteś odporna na ból, chcesz mieć gładką skórę przez ok. 3 tygodnie i zależy ci na tym, by odrastają- ce włoski były słabsze. O czym pamiętać

◗ Plastry trzeba rozgrzać w dłoniach (w razie problemów, włóż je na chwilę do kuchenki mikrofalowej).

◗ Przyklejaj je na suchą skórę i energicznie zrywaj. Pozostały wosk usuń oliwką.

◗ Unikaj tej depilacji, gdy masz problem z naczynkami (gwałtowne odrywanie plastrów od skóry pogorszy jej stan) lub gdy jesteś alergiczką (wosk może uczulać).

Nasza rada:

◗Gdy w opakowaniu nie będzie oliwki lub ci jej zabraknie, do pozbycia się wosku ze skóry użyj zwykłej oliwy z oliwek.

Żeby nie bolało…

Depilację woskiem rób po godzinie 17. O tej porze receptory bólu są mniej wrażliwe. Aby zmniejszyć ból po oderwaniu plastra, natychmiast przyciśnij do depilowanego miejsca dłoń. To pomaga!

Użycie depilatora: precyzyjne i proste

Włoski wyrywa się z cebulkami. By zabieg był mniej bolesny, niektóre depilatory mają nasadki masujące lub chłodzące. Metoda ta jest polecana do depilacji nóg. Wybierz, jeśli…

◗Możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 200 zł.

◗Zależy ci na długotrwałym efekcie (skóra po depilacji mechanicznej jest gładka przez 3–4 tygodnie) oraz jesteś odporna na ból. O czym pamiętać

◗Depilację rób po kąpieli (ciepła woda zmiękczy włoski). Masuj skórę szorstką gąbką, to uniesie włoski, a depilator łatwiej je złapie.

◗Lekko naciągaj skórę w depilowanym miejscu, zabieg będzie mniej bolesny. Nasza rada: Nie stosuj tej metody przed okresem i w jego trakcie (masz wtedy niższy próg odczuwania bólu) ani kiedy masz żylaki.

Domowe sposoby na podrażnienia

• Do miseczki z ciepłą wodą dodaj parę kropli olejku lawendowego. Zamocz w niej kompres, lekko odciśnij i przyłóż na podrażnioną depilacją skórę.

• Rozpuść 3–4 aspiryny w łyżce letniej wody. Powstałą pastę nałóż na podrażnione miejsca. Po chwili poczujesz ulgę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Naj

Zobacz również

  • Nie wyrzucaj łupin po orzechach

    Po obraniu orzechów łupiny najczęściej wyrzucamy. Tymczasem można skorupki wykorzystać, by zadbać o swoją urodę, a także o zdrowie. więcej