Jak się opalać, gdy zażywasz leki

Wiemy, że przed wyjściem na plażę trzeba zabezpieczyć skórę. Ale czy wiesz, kiedy bezwzględnie trzeba unikać słońca? Jakie jeszcze zagrożenia czyhają latem?

Przyjmowanie wielu leków może wywołać reakcje alergiczne w kontakcie ze słońcem. Niektóre kosmetyki też tworzą ze słońcem mieszankę wybuchową. Warto wiedzieć, czego przed wyjściem na plażę unikać, a co na urlop trzeba ze sobą zabrać.

Nie lubią słońca

Reklama

Lepiej ustaw leżak w cieniu, jeśli przyjmujesz antybiotyki, beta-blokery, czyli leki obniżające ciśnienie, tabletki hormonalne w tym antykoncepcyjne (ale również jeśli używasz plastrów lub masz wkładkę wewnątrzmaciczną). Plamy i przebarwienia mogą też pojawiać się, jeśli stosujesz leki i herbatki ziołowe na bazie dziurawca, czy arcydzięgla. Przed wyjściem na plażę zrezygnuj też z perfum.

Gdy boli Cię głowa

Jeśli boli Cię głowa, wybierz lek zawierający paracetamol zamiast ibuprofenu. Inne zagrożenia Latem jesteśmy narażeni na zakażenia grzybicze i bakteryjne. Jeśli masz skłonności do nawracających infekcji dróg rodnych, przed wejściem do basenu czy morza warto sięgnąć po probiotyki (globulki lub tampony), które ochronią Cię przed zakażeniem. Przed urlopem wybierz się do ginekologa i zaopatrz się w takie środki.

MLS

Pamiętaj o filtrach

W słoneczne dni używaj filtru min. SPF 30. Pamiętaj, żeby nałożyć go nie mniej niż 20 min przed wyjściem na słońce i zabrać go na plażę. Nakładaj go co 2 godziny. Jeśli masz skórę wrażliwą, sięgaj po SPF 50.

Uczulenie na jad!

Alergia na jad dotyczy najczęściej gwałtownej reakcji organizmu na ukąszenia pszczół, os i trzmieli. Osoby uczulone przed wyjazdem powinny wybrać się do lekarza. Zapisze on zastrzyk, który w przypadku wstrząsu trzeba podać choremu.

Groźny retinol (wit. A)

Kremy przeciwzmarszczkowe często zawierają witaminę A, która poprawia stan skóry ale sprawia też, że w okresie stosowania kosmetyku jest ona wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Retinol może nie tylko powodować fotouczulenie, ale także poparzenia.

Ostrożnie z dziurawcem

Herbata z dziurawca jest zalecana osobom mającym problemy z trawieniem, bezsennością i migreną. Trzeba ją stosować bardzo ostrożnie, gdyż może powodować przebarwienia, a nawet poparzenia słoneczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Wokół paznokci

    Ważnym elementem dbania o dłonie i paznokcie jest właściwa pielęgnacja skórek wokół płytek. więcej