Jak dbać o cerę naczynkową?

Przyczyn rozszerzonych naczynek i podrażnień cery może być wiele. Należą do nich m.in. gwałtowne zmiany temperatury otoczenia, dym papierosowy, wysiłek fizyczny i stres.

Reklama

Zazwyczaj wtedy pojawia się niegroźny rumień, który ma charakter przejściowy. Większym problemem jest rumień trwały, który nie znika. Występuje on aż u 10 proc. kobiet w Polsce.

Powody jego pojawienia się bardzo często mają podłoże medyczne, np. zaburzenia w gospodarce hormonalnej (nadmiar estrogenów rozluźnia ścianki naczyń), choroby układu krążenia, alergie lub nadwrażliwość skóry.

Rozszerzone naczynka mogą także świadczyć o chorobach, np. o dolegliwościach wątroby. Bywa, że są wynikiem przyjmowania leków na bazie sterydów.

U specjalisty

Jeśli cera jest bardzo zaczerwieniona, skorzystaj z pomocy specjalisty. Piling kwasem migdałowym to jedyny piling chemiczny, który można stosować do pielęgnacji skory wrażliwej i naczynkowej.

Zabieg ten "naprawia" barierę naskórka, poprawia stan skory, dzięki czemu przestaje ona tak silnie reagować na czynniki zewnętrzne. 

Jonoforeza i sonoforeza to zabiegi, które wprowadzaj. w głąb skory substancje aktywne. W przypadku cery naczynkowej wskazane są ampułki z witamin. K, PP i C oraz wyciąg z miłorzębu, z kasztanowca lub chlorek wapnia. 

Terapia laserowa zalecana jest przy bardzo widocznych naczynkach. Ta metoda bywa bolesna i jest droga, ale efekty są widoczne od razu.

Podstawy pielęgnacji

Stosowanie odpowiednich kosmetyków może zmniejszyć nasilanie się rumienia.

● Kosmetyki powinny zawierać: witaminę K, pochodne witaminy A (ale nie witaminę A, bo podrażnia skórę wrażliwą), wyciąg z arniki i miłorzębu japońskiego.

● Oczyszczaj cerę wyłącznie miękką, letnią wodą (lub zmiękczoną emolientami) albo wodą micelarną. Unikaj mydeł „zasadowych”.

● Gdy wychodzisz z domu, używaj kremu z filtrem UV: latem 30 SPF, zimą – 15 SPF.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gdy nasza skóra traci dużo wody, staje się ona mniej elastyczna, szorstka w dotyku i matowa, z widocznymi niedoskonałościami. Problem ten dotyczy w szczególności osób ze skórą wrażliwą i suchą. Aby... więcej