Jak bezpiecznie się opalać

W wakacyjnej przygodzie ze słońcem bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem SPF. Dobierz go w zależności od karnacji, typu skóry, wieku i intensywności opalania.

Parasol ochronny dla jasnej skóry

Unikaj ostrego słońca, aby nie dopuścić do poparzeń skóry.

Reklama

Twoja delikatna skóra opala się dość wolno, a najpierw czerwienieje. Skuteczną ochronę zapewnią jej kremy z najwyższym faktorem (SPF 50), o kombinacji filtrów chemicznych (chronią głównie przed UVB) i mineralnych (UVA i UVB).

Zrezygnuj z mocnego słońca i dużego nasłonecznienia. W cieniu też można się opalić, a uzyskany w ten sposób złocisty kolor jest zdrowszy i bardziej długotrwały.

Pamiętaj o ochronie delikatnej skóry dekoltu, ramion, ud. Krem z filtrami nakładaj też na płatki uszu i nos. I koniecznie, zwłaszcza po wyjściu z wody, ponawiaj aplikację.

Jeśli Twoja skóra po słońcu zaczerwieni się, użyj sprayu lub maści na oparzenia, a następnego dnia schowaj się w cień.

Nasza rada: Przed wyjazdem na urlop zacznij przyjmować tabletki z beta-karotenem i witaminami. Wzmacniają skórę, przygotowują ją do kontaktu ze słońcem, ale nie zwalniają ze stosowania kremu. Dzięki nim maleje ryzyko poparzeń.

Dojrzała, która nie boi się słońca

Opalanie postarza i wysusza skórę. Jeśli nie chcesz wyglądać na więcej niż wskazuje metryka, mądrze wybierz krem.

Twoja skóra świetnie znosi słońce, jedynym mankamentem jest to, że po urlopie „przybywa” Ci lat?

Do twarzy wybierz krem z filtrami UVA i UVB odżywiający skórę, bogaty w antyoksydanty. Niwelują one szkody wyrządzone przez wolne rodniki, wzmacniają działanie filtrów i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

W ochronnym kremie szukaj też kwasu hialuronowego, peptydów, oleju arganowego. Jeśli Twoja skóra szybko się przesusza, na kilka dni przed wyjściem na słońce zacznij stosować maskę nawilżającą. Nawet jeśli masz śniadą karnację, krem ochronny stosuj na całe ciało. Nie omijaj szyi i dekoltu ani skóry dłoni, które szybko się starzeją.

Po dniu spędzonym na słońcu nałóż na twarz (i skórę pod oczami) serum regenerujące.

Nasza rada: Jeśli wybierasz się w góry lub do ciepłych krajów, koniecznie zaopatrz się w krem z wyższym faktorem. Nawet jeśli masz śniadą skórę, która dobrze i szybko się opala, słońce jest tam agresywniejsze, a promienie słoneczne operują intensywniej. Pamiętaj, że równie mocno słońce operuje nad wodą (odbijając promienie UV) i opala też w wodzie. Ważne jest, aby po każdym wytarciu skóry ręcznikiem od nowa się posmarować.

Cera z problemami

Rozszerzone naczynka, przebarwienia i trądzik wymagają szczególnego parasola ochronnego.

Do twarzy wybieraj wyspecjalizowane preparaty z filtrami, które niwelują niedoskonałości skóry.

Jeśli na twarzy czy dekolcie masz piegi, plamki, pamiętaj, że pod wpływem słońca zwykle ich przybywa. Stosuj więc krem ochronny z witaminą C (hamuje powstawanie przebarwień i rozjaśnia te już istniejące), kwasem ferulowym, wyciągiem z chmielu.

Dla właścicielek cery tłustej najlepszy będzie krem bez filtrów chemicznych (mogą powodować powstawanie zaskórników), za to z filtrami mineralnymi, tzw. ekranami. Nie wnikają one w skórę, ale tworzą warstwę, która odbija i rozprasza część promieni UV.

Cera naczyniowa nie lubi słońca. Postaw na krem z minimalną ilością drażniących składników i wysokim filtrem. Dodatkowo chroń skórę lekkim kremem koloryzującym (typu BB), wzmacniaj tabletkami z miłorzębem.

Nasza rada: Pamiętaj, że solarium czy stosowanie samoopalacza nie uodparnia i nie chroni skóry przed słońcem.

Niektóre leki, suplementy, a także zioła (np. dziurawiec) powodują, że skóra może zareagować na słońce silnym podrażnieniem. Jeśli więc zażywasz leki, przed wyjazdem na urlop zapytaj lekarza czy nie wywołają takiej reakcji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Na żywo

Zobacz również

  • Aloes nawilży najlepiej!

    Miąższ liści aloesu składa się w 96 proc. z wody, wnika jednak w skórę głębiej i wielokrotnie szybciej niż woda. Przyspiesza produkcję kolagenu, co ujędrnia skórę. więcej