Jak bezpiecznie się opalać

Latem chętnie wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. Jednak żeby wpływały korzystnie na nasz organizm, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu.

Reklama

Słońce sprawia, że dzieci rosną szybko i zdrowo, seniorzy przestają narzekać na łamanie w kościach, a osoby depresyjne odzyskują dobry humor. Takie są obiegowe opinie. I sporo w nich prawdy. Ale warto pamiętać o zagrożeniach, jakie może spowodować słońce.

Wybieramy krem

Światło słoneczne dociera do nas w postaci promieni UVB (one dają opaleniznę) i UVA (odpowiadają za przyśpieszone starzenie się skóry). Najlepiej kupować kremy zawierające filtry przeciwko obydwu typom promieniowania.

Ważne, by dobrać preparat z odpowiednim faktorem. Faktor to wskaźnik ochrony przed słońcem. Na kosmetykach bywa oznaczany po polsku, lecz również po angielsku – SPF, po niemiecku – LSF, czy po francusku – IP.

Podana przy tym symbolu liczba oznacza, o ile dzięki jego użyciu przedłuży się czas bezpiecznego opalania. Np. przy wrażliwej, jasnej cerze bez żadnej ochrony już po 5 min. na słońcu wystąpi rumień. Po użyciu kremu z filtrem 20, czas bezpiecznego opalania wyniesie 5 minut x 20, co równa się 100 minut, czyli ponad półtorej godziny.

Nie ma środków w pełni blokujących działanie słońca, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane total block. Nawet najlepszy preparat z tej grupy przepuszcza około 3 proc. promieni UVB i 50 proc. promieni UVA. Jeśli więc potrzebna jest pełna ochrona przed słońcem, to poza kosmetykiem konieczny jest kapelusz, specjalne ubrania z filtrami UV lub parasolka.

Jak smarować?

Preparat ochronny należy nakładać na skórę zawsze w cieniu, najlepiej na 30 minut przed wyjściem na słońce. Po każdej kąpieli należy ponownie nałożyć krem ochronny.

Nie znaczy to jednak, że w ten sposób wydłuża się czas opalania, lecz na nowo nanosi zmyty przez wodę preparat. Dla amatorów długich kąpieli pomocny może okazać się krem wodoodporny, ponieważ promieniowanie słoneczne przenika na około 1 m pod wodę.

Zakaz opalania

Kąpieli słonecznych należy unikać w ciąży i okresie karmienia, po zabiegach kosmetycznych takich jak mikrodermabrazja, depilacja woskiem, a także gdy zażywa się leki zawierające wyciąg z dziurawca. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może skutkować groźnymi oparzeniami, wysypką i powstaniem trwałych przebarwień.

Zadbaj o dziecko

W godz. 11-14 maluchy nie powinny pozostawać na słońcu. Opalanie w tym czasie znacznie zwiększa ryzyko raka skóry.

Badania wykazały, że jeśli dziecko do 3. roku życia uległo słonecznemu poparzeniu choćby jeden raz, ryzyko powstania raka skóry w przyszłości jest 3 razy większe niż u dzieci, które nie uległy poparzeniu. Ważne jest, żeby dzieci miały nakrycie głowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Świat Seriali

Zobacz również

  • Nie wyrzucaj łupin po orzechach

    Po obraniu orzechów łupiny najczęściej wyrzucamy. Tymczasem można skorupki wykorzystać, by zadbać o swoją urodę, a także o zdrowie. więcej