Gdy stopy brzydko pachną

Na szczęście mamy wiele naturalnych sposobów, dzięki którym możemy odświeżyć nogi i pozbyć się potu

Reklama

W stopach mamy dużo gruczołów, które wytwarzają pot. To on właśnie sprzyja rozwojowi bakterii i jest źródłem przykrego zapachu. Postarajmy się więc go zahamować.

Oddychające skarpetki

Często je zmieniaj, nawet 3-4 razy dziennie. Noś bawełniane, bo dobrze wchłaniają wilgoć. Możesz założyć dwie, jedna na drugą. Pod spód bawełnianą skarpetkę, na nią wełnianą. Warstwa powietrza między nimi poprawia chłodzenie stóp.

Lekkie buty

Najlepiej, aby były przewiewne, skórzane, lniane, z otwartymi noskami. I bardzo często je zmieniaj. Nie chodź w tych samych przez dwa dni z rzędu, gdyż potrzebują 24 godzin, by dobrze wyschnąć.

Jakie wkładki

Często przyczyną nadpotliwości jest nadmierne obciążanie stóp spowodowane przez… płaskostopie. Dzięki wkładkom przywrócisz prawidłowe wysklepienie stóp i je odciążysz. Oprócz ortopedycznych, masz do wyboru wkładki z węglem hamującym rozkład potu.

Nocna kuracja

Jeśli masz problem z nadmiarem potu, w umyte stopy wieczorem wetrzyj alkohol. Na podeszwy rozpyl dezodorant, owiń stopy folią i nałóż skarpetki. Taki zabieg powtarzaj przez tydzień, a potem w razie potrzeby raz lub dwa razy w tygodniu.

Wskazane kąpiele

Kilka torebek herbaty gotuj przez 10 min w 1 l wody. Dolej zimnej i mocz stopy 15 min. Do 0,5 l wody wlej 2 łyżki płynu Burowa (w aptece, cena 3 zł). Mocz nogi przez 20 min.

W 1 l wody rozpuść łyżkę sody oczyszczanej i mocz nogi 2 razy w tygodniu po 15 minut. Możesz też użyć octu.

Zioła i olejki

Działają przeciwzapalnie, przeciwnapotnie, hamują pracę gruczołów potowych. Garść kwiatów rumianku lub szałwii zalej 2 l wrzątku, odstaw na 2 godziny i namocz stopy. Płucz też skarpetki i rajstopy.

Łyżkę kory dębu zalej litrem wody i gotuj wolno 5 min. Odstaw na 0,5 godziny i odcedź.

Możesz użyć olejków: jodłowego, miętowego, tymiankowego, z drzewa herbacianego.

Mocz nogi w zimnej, jak i w gorącej wodzie

Często myj stopy w ciepłej wodzie z mydłem. Ile razy? Tyle, ile potrzeba, nawet kilka razy w ciągu dnia. Delikatnie wyszoruj je szczoteczką, także między palcami, i starannie osusz.

Potem użyj zasypki do nóg, mąki ziemniaczanej, talku wchłaniającego wilgoć, preparatu (w sprayu, kremie) hamującego pot i zapobiegającego grzybicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Nie wyrzucaj łupin po orzechach

    Po obraniu orzechów łupiny najczęściej wyrzucamy. Tymczasem można skorupki wykorzystać, by zadbać o swoją urodę, a także o zdrowie. więcej