Estetyczne problemy skóry

Problemy z cerą coraz częściej są zmorą dojrzałych kobiet. Mają na nie wpływ m.in. stres i zła dieta.

Resztki makijażu, zaburzenia hormonalne, wirusy – nasza skóra może zareagować wrażliwie na wiele czynników. Ponad połowa kobiet boryka się z różnymi wypryskami. Niestety, te zmagania przypominają zwykle walkę z wiatrakami. Wyciśnięcie skórnego intruza często kończy się utworzeniem jeszcze większej krosty, a domowe kuracje nie przynoszą efektów. Dlatego warto zaczerpnąć porady lekarza.

Zaskórniki i torbiele

Zaskórniki świadczą o obecności trądziku. Ta przykra dolegliwość na tle hormonalnym dotyka nie tylko nastolatków. Czasem trwa aż do czterdziestki lub dłużej. Zmiany powstają w miejscach bogato wyposażonych w gruczoły łojowe: przede wszystkim na twarzy, w strefie T (na czole, policzkach, nosie, podbródku). Mogą też pojawić się na plecach, klatce piersiowej oraz na kończynach i pośladkach.

Reklama

Dla trądziku zaskórnikowego charakterystyczne jest wypełnienie łojem mieszków włosowych i brak nasilonych zmian zapalnych. Zamknięte zaskórniki (białe lub cieliste grudki) powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia komórek naskórka. Zaskórniki otwarte są efektem zastoju sebum (łoju). Wydobywa się z nich masa, która, utleniając się, przybiera ciemną barwę. W terapii sprawdzają się z preparaty kwasem retinowym (pochodna witaminy A) i kwasem salicylowym. Doprowadzają one do stopniowego złuszczania zmian i odblokowują gruczoły łojowe.

Zaskórniki z nieznacznymi zmianami zapalnymi łagodzą miejscowe środki przeciwbakteryjne, np. nadtlenek benzoilu lub kremy z antybiotykiem. U niektórych osób trądzik przybiera postać torbielowatą z bolesnymi cystami wypełnionymi płynem ropowiczym. Wyczuwa się je pod skórą jako miękkie guzki. Niestety, ten typ trądziku wiąże się z powstawaniem rozległych i głębokich blizn. Przyczyną kłopotów ze skórą jest nadwrażliwość na dehydroepiandrosteron (DHEA) i jego siarczan (DHEAS).

Hormony te wydzielane są u kobiet przez jajniki oraz nadnercza. Nasilają one wytwarzanie łoju, tworząc podłoże dla bakterii w mieszkach włosowych. Schorzenie łagodzą pigułki antykoncepcyjne o antyandrogennym wpływie na organizm. Ponieważ zmniejszają stężenie hormonów męskich i hamują wytwarzanie ich przez jajniki i nadnercza, już po dwóch tygodniach gruczoły łojotokowe odzyskują równowagę i zaczynają normalnie pracować.

Jednak na pełny efekt trzeba poczekać około trzech miesięcy. Przed zleceniem terapii wykonuje się badania ogólne: poziom hormonów we krwi oraz USG narządów rodnych, by wykluczyć inne przyczyny trądziku, np. zespół policystycznych jajników.

Twarde prosaki

Prosaki są białe i mają wielkość ziarenek maku. Przybierają postać twardych cyst z zasklepionym wewnątrz sebum. Umiejscawiają się najczęściej przy powiekach, na skroniach i na policzkach oraz w okolicach intymnych. Poza brzydkim wyglądem nie sprawiają kłopotów.

Skłonność do prosaków może mieć podłoże genetyczne, być reakcją skóry na zaburzenia hormonów czy enzymów wątroby.

W aptece nie znajdziemy, niestety, środków na prosaki. Zlikwiduje je kosmetyczka lub lekarz w gabinecie dermatologicznym. Najprostszy zabieg polega na nakłuciu torebki cysty i wyłuszczeniu jej zawartości.

Inne metody, zwłaszcza w przypadku licznych cyst, to: wymrażanie, elektrokoagulacja, piling kwasem pirogronowym bądź usuwanie za pomocą lasera. Prosaki tuż pod dolną powieką lub na górnej powiece może usunąć tylko lekarz.

Gęsia skórka

Wielu osobom dokucza rogowacenie okołomieszkowe. Skóra staje się nierówna i szorstka, przypomina gęsią skórkę. Maleńkie grudki umiejscowione są wokół mieszków włosowych. Zbiera się w nich keratyna, białka i zanieczyszczenia. Grudki „zakorkowane” są czopkami, a skóra szybko się przesusza.

Choć dolegliwość jest niegroźna, to nadaje tylnym i bocznym częściom ramion oraz udom niezbyt ładny wygląd. Rzadziej gęsia skórka pojawia się na policzkach i w okolicach brwi. Przypuszcza się, że skłonność do gęsiej skórki uwarunkowana jest genetycznie. Duży wpływ na utratę gładkości naskórka ma także niedobór witaminy A. Warto więc wzbogacić jadłospis o marchew, czerwoną paprykę, wątrobę wieprzową.

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja złuszczającymi kremami z alfa-hydroksami, kwasem mlekowym, salicylowym lub mocznikiem. Rogowacenie okołomieszkowe można leczyć za pomocą naświetlań laserem w gabinecie dermatologicznym. Uwaga: schorzenie to niezwykle często towarzyszy AZS (atopowemu zapaleniu skóry), dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem.

Efekt bikini

Depilacja za pomocą golarki czy maszynki nierzadko kończy się utworzeniem małych, czerwonych guzków. Przyczyna? Obcięty włosek nieprawidłowo odrasta. Jeśli po depilacji łodydze włosa nie uda się wyjść na zewnątrz przez ujście mieszka włosowego, rośnie do wewnątrz skóry.

Włoska nie należy na siłę wyrywać, ponieważ może to wywołać stan zapalny. Powinno się zastosować krem z hydrokortyzonem, który zmniejsza zaczerwienienie, a w przypadku infekcji bakteryjnej krem z antybiotykiem.

Przez perfumy

Silne swędzenie skóry, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki mogą być skutkiem podrażnienia albo już alergii kontaktowej na składnik kosmetyku. Ten rodzaj schorzenia dotyka ok. 15 proc. kobiet w każdym wieku.

Zwykle uczulają perfumy, środki do makijażu, kremy i balsamy, ponieważ długo pozostają na skórze.

Co robić? Trzeba zrezygnować ze szkodliwego alergenu i wybrać taki kosmetyk, który go nie zawiera. Leczenie ogólne opiera się na preparatach przeciwhistaminowych, które zmniejszają swędzenie i zaczerwienienie. Duże zmiany skórne wyleczy krem zawierający glikokortykosteroidy. Warto wiedzieć: im mniej składników w kosmetyku, tym bardziej jest bezpieczny.

Nasz ekspert dr Renata Misiak, lekarz dermatolog: W przypadku uciążliwych problemów z cerą wymagana jest terapia pod kontrolą dermatologa. Dzięki temu unikniemy blizn, które są bardzo trudne do usunięcia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również