​Czarne paznokcie- problemy z paznokciami

Wygląd i kolor paznokci nierzadko może powiedzieć nam bardzo dużo o problemach ze zdrowiem. Warto obserwować ich stan, by w porę zauważyć wszystkie niekorzystne zmiany, zachodzące w naszym organizmie.

Zdjęcie

Taki paznokieć to efekt uszkodzenia mechaniczego /123/RF PICSEL
Taki paznokieć to efekt uszkodzenia mechaniczego
/123/RF PICSEL

Zdrowe paznokcie powinny prezentować się idealnie, być gładkie i różowe. Przyczyną ich nieestetycznej formy może być zarówno niewłaściwa pielęgnacja, jak i różne choroby. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że powodem niewłaściwego wyglądu paznokci jest grzybica, koniecznie udaj się do dermatologa. Tylko specjalista może stwierdzić, jakiego typu kuracji wymagają płytki.

Czarne paznokcie

Zmiana koloru paznokcia na czarny zazwyczaj oznacza jego uszkodzenie mechaniczne. Może się zdarzyć, że przytrzaśniesz palce drzwiami lub upuścisz coś ciężkiego na stopy i efektem będzie właśnie taka reakcja organizmu. Ciemna barwa naruszonego paznokcia jest spowodowana wylewem krwi pod jego płytką. Tuż po zranieniu może być to bardzo bolesne i nieprzyjemne, a palec mieć tendencję do puchnięcia. 

Reklama

Paznokieć, mimo fizycznego nadwyrężenia, będzie rósł, lecz nieco wolniej niż inne. Stopniowo pojawi się pod nim nowa, nieuszkodzona płytka. Czarna część samoistnie zacznie odchodzić lub odpadać. Ważne jest, by odpowiednio dbać o paznokieć, regularnie go obcinając i podpiłowując.

Zalecane jest również udanie się do dermatologa, który poradzi, jak pielęgnować płytkę, by jak najszybciej pozbyć się jej uszkodzonej części. Czas, jaki powinno zająć czarnej plamie całkowite zniknięcie, wynosi od 8 miesięcy do roku, więc niestety należy uzbroić się w cierpliwość.

Jak dbać o paznokcie?

Najważniejsza w dbaniu o ich idealny stan jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Jedz produkty bogate w witaminę B i A, nie zapominając o mikroelementach, takich jak wapń, miedź czy cynk. Mają one naprawdę świetny wpływ na kondycję płytek. Uważaj na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, gdyż bardzo długo trwa pozbycie się ich negatywnych skutków. 

Obgryzanie paznokci i wycinanie skórek także im nie służy- a na dodatek wygląda bardzo nieestetycznie! Malując je korzystaj raczej z lakierów dobrych firm i zmywaczy bez acetonu. Jeśli jesteś miłośniczką kolorowych paznokci pomocne mogą okazać się również poprawiające ich stan odżywki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Zobacz również

  • Nie wyrzucaj łupin po orzechach

    Po obraniu orzechów łupiny najczęściej wyrzucamy. Tymczasem można skorupki wykorzystać, by zadbać o swoją urodę, a także o zdrowie. więcej