Bezpieczne promienie. Jak dobrać właściwy filtr?

Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę, nie musisz się bać oparzeń słonecznych ani szybkiego starzenia się skóry.

15 SPF

Reklama

Kosmetyki z tym filtrem chronią przed 93 proc. szkodliwych promieni. Najczęściej są w kremach tzw. miejskich (lub dziennych), które stosuje się na co dzień przez cały rok. Zwykle są za słabe, jeśli chcesz spędzić dzień na plaży, chyba że jesteś brunetką ze śniadą cerą lub już zdołałaś się mocno opalić.

20 SPF

Możesz wybrać preparaty z tym filtrem, jeśli nie masz bardzo jasnej cery i po 20 minutach przebywania na słońcu nie doznajesz poparzeń. Po posmarowaniu się kremem SPF 20 będziesz mieć pewność, że możesz bezpiecznie opalać się dłużej (ok. 2 godzin).

30 SPF

Te filtry pochłaniają ponad 96 proc. promieniowania. Są polecane dla osób o średnio jasnej karnacji na początek plażowania. Jeśli masz bardzo jasną cerę, stosuj ten krem przez całe wakacje.

50 SPF

Większość osób może bezpiecznie używać filtrów SPF 30, ale gdy twoja cera jest wyjątkowo wrażliwa, stosuj kosmetyki z filtrami SPF 50, pochłaniające 98 proc. promieniowania UVB.

Pod szczególną ochroną

Skóra nadwrażliwa, dziecięca i osób starszych wymaga specjalnego traktowania. Nie wystarczą filtry UVA i UVB. Konieczna jest także ochrona przed promieniowaniem IR (podczerwonym), które rozgrzewa skórę. Po opalaniu warto schłodzić ciało za pomocą specjalnych kosmetyków. dy doszło do poparzeń słonecznych, trzeba natychmiast użyć łagodzącego żelu.

Do zadań specjalnych: 1. Żel Thermi chłodzi i nawilża (ok. 15 zł), 2. Nivea balsam po opalaniu na mokrą skórę (ok. 25 zł), 3. Flos-lek kojąca emulsja SOS (ok. 20 zł), 4. Dermedic Sunbrella krem z filtrami IR (ok. 46 zł).

Artykuł pochodzi z kategorii: Pielęgnacja

Świat & Ludzie

Zobacz również