Techniki tuszowania rzęs

Z badań firm kosmetycznych wynika, że najchętniej kupujemy maskary, które obiecują wiele: wydłużenie, podkręcenie, pogrubienie i zagęszczenie rzęs. A potem jesteśmy rozczarowane, ponieważ efekt jest daleki od oczekiwań. Zły tusz? Nie – raczej zły wybór. Bo nie ma maskary, która wywiąże się ze wszystkich zadań niezależnie od tego, jakie masz rzęsy. Dlatego zawsze dobieraj tusz do ich typu, radzi Magda Atkins, makijażystka Bobbi Brown.

Reklama

Patrząc na zdjęcia modelek z reklam najnowszych tuszów do rzęs, łatwo uwierzyć, że jedna maskara może spektakularnie pogrubić, zagęścić, wydłużyć i podkręcić rzęsy. Ale często okazuje się, że uzyskanie takiego samego efektu na własnych rzęsach jest niemożliwe.

Dlaczego? Bo wizażyści mają na to swoje sposoby i oprócz odpowiednio dobranej maskary, żeby podkreślić rzęsy, używają czasami tak zaskakujących kosmetyków, jak np. sypki puder. Dzięki temu makijaż wygląda spektakularnie. Dlatego zamiast je oblepiać i sklejać kolejnymi warstwami źle dobranego tuszu, lepiej spójrz w lustro i odpowiedz na pytanie, jakie masz rzęsy: długie, krótkie, grube, cienkie?

Makijażystka Magda Atkins dla każdego typu rzęs pomogła nam dobrać najlepszą maskarę i... sztuczkę „iluzjonistyczną”, która wzmocni działanie kosmetyku. Uwaga! W tym sezonie malujemy wyłącznie rzęsy na górnej powiece!

Typ rzęs: długie i grube. Cel: podkreślenie

● Teoretycznie: Wydaje się, że w tym przypadku wystarczy użyć jakiejkolwiek maskary, która nada rzęsom wyrazisty kolor. Błąd! Wydłużające i podkręcające tusze mają zbyt lekką konsystencję, jeśli pomalujesz nimi grube, gęste rzęsy, będziesz wyglądać tak samo jak bez makijażu.

● Praktycznie: Wybierz maskarę wielozadaniową.

● Do dzieła: Tusze, które obiecują wszystko, to paradoksalnie najlepsza opcja dla rzęs, którym nie brakuje niczego. Tego typu kosmetyki są dość gęste, dlatego wystarczy nałożyć dwie warstwy. Pierwszą pomaluj wszystkie rzęsy, a drugą tylko najdłuższe znajdujące się na środku powieki – to optycznie powiększy oczy. Długie, grube rzęsy także dobrze wyglądają, gdy są mocno podkreślone, a nawet posklejane w kępki, czyli tzw. spider lashes (pajęcze nóżki).

Jak uzyskać taki efekt? Trzymając szczoteczkę poziomo, przeciągnij ją od nasady po końce – jeśli będziesz ją przesuwać zygzakiem, porozdzielasz rzęsy, a przecież tym razem chodzi o to, żeby były posklejane. Teraz chwyć szczoteczkę pionowo, przyłóż prostopadle do rzęs i przesuń ją od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego i z powrotem.

Rzęsy są w nieładzie? Rozczesz je nieco, nakładając kolejną warstwę tuszu. Gotowe. Uwaga! Długie i grube rzęsy są oporne na stylizację, szczególnie jeśli z natury są proste i opadające. W takim przypadku przed makijażem trzeba je unieść i podkręcić zalotką – żaden tusz nie poradzi sobie z tym zadaniem.

Typ rzęs: długie i cienkie. Cel: dodanie objętości

● Teoretycznie: Myślisz, że najlepiej użyć pogrubiającego? Nie w tym przypadku! Tego typu kosmetyki są gęste i mocno obklejają rzęsy. Dla cienkich, delikatnych włosków mogą okazać się za dużym obciążeniem. Rzęsy zaczną opadać, a przez to oczy będą wyglądały smutno.

● Praktycznie: Przygotuj tusz podkręcający i czarny eyeliner lub kredkę.

● Do dzieła: Zacznij od narysowania kreski na górnej powiece jak najbliżej linii rzęs. Albo zrób między rzęsami drobne kropeczki czarnym eyelinerem lub kredką – i jedno, i drugie optycznie je zagęści. Żeby naturalnie długie, ale cienkie rzęsy wyglądały efektownie, trzeba je tylko unieść i podkręcić.

Użyj maskary ze szczoteczką w kształcie łuku. Przyłóż ją do nasady rzęs wklęsłą stroną, a następnie przesuń w górę, przekręcając jednocześnie na wypukłą stronę. Pomaluj rzęsy dwukrotnie. Uwaga! Maskary podkręcające mają lekką konsystencję, ale nałożone w nadmiarze, jak każdy tusz, szybko zaczną się osypywać.

Jeśli chciałabyś dodać rzęsom jeszcze więcej objętości, dołóż kolejne dwie porcje tuszu, już tylko u nasady rzęs! Przyłóż szczoteczkę wklęsłą stroną i minimalnie przesuwaj ją w prawo i w lewo tak, jakby drgała ci ręka.

Typ rzęs: krótkie i cienkie. Cel: pogrubienie i wydłużenie

● Teoretycznie: Tusz wielozadaniowy wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Ale takie kosmetyki mają wadę – niektóre lepiej pogrubiają, inne bardziej wydłużają. A ty w równym stopniu potrzebujesz i jednego, i drugiego.

● Praktycznie: Najlepiej użyć maskary wydłużającej i sypkiego pudru bezbarwnego lub mineralnego.

● Do dzieła: Przed malowaniem przyprósz rzęsy pudrem – makijażyści stosują tę sztuczkę, by odtłuścić rzęsy (puder pochłania sebum i wilgoć), dzięki temu tusz dłużej się utrzymuje. Ta metoda ma jeszcze jedną zaletę – osadzające się na rzęsach drobiny pudru pogrubiają cienkie włoski! Pierwszy cel osiągnięty. Teraz wystarczy nałożyć dwie warstwy wydłużającej maskary.

Podczas malowania przesuwaj szczoteczkę po rzęsach zygzakiem, by dokładnie je rozdzielić. Zanim tusz zaschnie, tą samą techniką pomaluj rzęsy ponownie. Uwaga! Nakładaj maskarę od nasady rzęs – to strategiczne miejsce – jeśli dokładnie je pomalujesz, rzęsy będą wydawały się dłuższe niż w rzeczywistości

Typ rzęs: krótkie i grube. Cel: wydłużenie

● Teoretycznie: Maskary wydłużające zawierają specjalne włókna, które przyczepiają się do końcówek rzęs i optycznie je przedłużają. To powinno wystarczyć. Dzięki prostej sztuczce iluzjonistycznej efekt może być jeszcze lepszy.

● Praktycznie: Użyj tuszu wydłużającego w dwóch kolorach: czarnym i brązowym.

● Do dzieła: Od nasady do mniej więcej 2/3 długości pomaluj rzęsy czarną maskarą, a na końcówki nałóż tusz brązowy. Ciemny kolor stworzy iluzję głębi, która w połączeniu z jaśniejszymi końcówkami sprawi, że rzęsy będą się wydawały dłuższe niż w rzeczywistości. Uwaga! To zadziała tylko pod warunkiem, że użyjesz lekkiej maskary, która nie skleja rzęs, i nałożysz jej niewiele (maksymalnie dwie warstwy!). Bo jeśli krótkie i gęste z natury rzęsy pomalujesz za mocno, optycznie jeszcze bardziej je skrócisz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Makijaż

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zazdrościsz kobietom o dużych oczach? A może masz kompleksy z powodu opadających powiek? Poznaj tajniki makijażu, który nada twoim oczom idealny kształt i poprawi ich proporcje. więcej