Paznokcie: Jak o nie zadbać

Twoje paznokcie łamią się lub rozdwajają? A może nie rosną? Podpowiemy Ci, co zrobić, aby odzyskały piękny wygląd.

Reklama

Zdrowe są gładkie i bezbarwne. Ich różowe zabarwienie to prześwitująca siateczka naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokciową. Paznokcie są bardzo żywotne: średnio w ciągu doby rosną 0,1-0,12 mm (szybciej rosną u dzieci, wraz z wiekiem zwalniają). Czasami jednak sprawiają kłopoty.

Dlaczego się łamią?

Zapewne są przesuszone (zbyt częste moczenie i mycie) i mają za mało substancji tłuszczowych. Brakuje im magnezu i krzemu. Co robić? Wybieraj odżywki z keratyną, wapniem, krzemem, magnezem lub żelazem. Stosuj oliwki nawilżające.

Raz w tygodniu przygotuj kąpiel: 2 łyżki siemienia lnianego zalej 1/2 l gorącej wody i odstaw na 5 minut.Zanurz paznokcie na 15-20 minut. Sięgnij też po suplementy zawierające skrzyp.

Skąd plamki?

Małe, białe punkciki wskazują na niedobory różnych składników mineralnych – najprawdopodobniej spożywasz zbyt mało produktów zawierających wapń i cynk. Są też skutkiem osłabienia organizmu, np. po przebytej chorobie.

Co robić? Wzbogać dietę o te składniki. Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, a cynku mięso i pestki dyni. Stosuj okłady z oliwy z cytryną.

Czemu się rozdwajają?

Bo mają za częsty kontakt z detergentami. Co robić? Do prac domowych zakładaj gumowe rękawice. Wypróbuj kąpiel paznokci w oliwie i soku z cytryny. Do mieszanki dodaj kapsułki z witaminami A+E. Dwa razy dziennie wcieraj w płytkę paznokciową oraz skórki wokół paznokci kilka kropli olejku rycynowego.

Dlaczego nie rosną?

Może to być spowodowane ich obgryzaniem. Robisz to, często bezwiednie, w stanach napięcia nerwowego lub stresu. Zdarza się, że kaleczysz zębami nie tylko paznokieć, ale też naskórek. Konsekwencją może być trwałe zniekształcenie paznokcia. Co robić? Przede wszystkim zrób wszystko, aby nie obgryzać paznokci. Możesz np. pomalować je mocnym lakierem – będziesz miała większe opory przed zniszczeniem manicuru.

Gdy obgryzasz bezwiednie, zapewnij sobie dostęp do zdrowych przekąsek np. marchwi i pestek. Stosuj odżywki z wit. z grupy B. Skórki się zadzierają? To skutek zbyt głębokiego ich wycinania albo niedoboru kwasu foliowego i witaminy C. Co robić? Skórki odsuwaj patyczkiem. Jedz codziennie 4-5 porcji owoców i zielonych, liściastych warzyw.

MAB

Odżywiaj

Aby paznokcie były zdrowe, w diecie uwzględnij mleko, sery i sardynki. Wzmocnisz je przyrządzając musli (garść płatków owsianych, siemię lniane, rodzynki i suszone morele). Jedz galaretki: drobiowe, rybne, owocowe lub dodawaj do jogurtu 2 łyżeczki żelatyny.

Manicure

Do wykonania profesjonalnego i trwałego manicure w domu potrzebujesz pilnik, polerkę, drewniane patyczki do usuwania skórek, bazy i lakiery.

Artykuł pochodzi z kategorii: Makijaż

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Aby optycznie zmienić kształt nosa, możesz zastosować jedną z dwóch metod wykonania makijażu (konturowania): mokrą lub suchą. Tę pierwszą robisz za pomocą ciemnego lub jasnego podkładu,... więcej