​Bodypainting - co to jest?

Bodypainting, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego, jak malowanie ciała farbami. Przez wielu specjalistów uważana jest za najstarszą formę kreacji. Narodziła się bowiem już parę tysięcy lat temu, pośród kultur plemiennych, gdzie miała raczej znaczenie symboliczne i tradycyjne.

Zdjęcie

Bodypainting to forma sztuki nowoczesnej /123/RF PICSEL
Bodypainting to forma sztuki nowoczesnej
/123/RF PICSEL

Dziś bodypainting wykorzystywany jest głównie dla zabawy przez tymczasową dekorację ciała oraz tworzenia sztuki nowoczesnej. Używa się go do zwracania uwagi podczas demonstracji, a także w fotografii i filmach. Z roku na rok malowanie skóry staje się coraz popularniejsze. To niezwykła forma ekspresji, stosowana wielu artystów z całego świata.

Techniki bodypaintingu

Do malowania ciała wykorzystuje się wiele różnych substancji. Jedne z nich są znane i używane od bardzo dawna, a inne to stosunkowo nowa koncepcja. Najbardziej tradycyjną z barwiących past jest henna. To również najtrwalsza z metod, gdyż każdy z "tatuaży" nią namalowanych utrzymuje się na skórze ponad dwa tygodnie. 

Reklama

Obecnie bodypainting wykonuje się głównie korzystając z markerów, aerografów i farb wodnych. Każda z tych technik pozwala uzyskać bardzo wiele niesamowitych efektów, a jednocześnie łatwo się zmywa: po zakończonej sesji zdjęciowej lub manifestacji wystarczy wejść pod prysznic. 

Do performance'ów wykorzystuje się również farby fluorescencyjne, które świecą w ciemności. Można w ten sposób uzyskać naprawdę niezwykłe rezultaty.

Ciekawostki

Z technik bodypaintingu korzysta obecnie wiele gwiazd. Ich miłośniczką jest między innymi Rihanna, wielokrotnie występująca w swoich teledyskach "ubrana" jedynie w różnobarwne farby. Dużym plusem malowania ciała jest bowiem fakt, że w przeciwieństwie do tatuaży, łatwo pozbyć się jego efektów. 

Rysunki na twarzy chętnie wykorzystywane są przez animatorów podczas zabaw z dziećmi, pozwalając im przeistoczyć się na chwilę w ulubioną postać z bajki lub zwierzę. Akcesoria do wykonania bodypaintingu łatwo znaleźć w internecie, a tworzenie oryginalnych dzieł na własnym ciele może stać się świetną zabawą. Skóra okazała się bowiem świetną przestrzenią do kreowania sztuki, w takim samym stopniu, jak płótno czy papier.

Artykuł pochodzi z kategorii: Makijaż

Zobacz również

  • Ożyw bladą cerę różem

    Ten kosmetyk możesz nakładać na policzki, brodę, czubek nosa, nawet powieki. Dzięki niemu będziesz wyglądała na wypoczętą. Pamiętaj jednak o kilku zasadach. Po pierwsze: mniej znaczy więcej. Już... więcej