To tylko mity kosmetyczne

Parabeny, silikony, konserwanty… Niestety, wciąż krąży na ich temat wiele sprzecznych i niesprawdzonych infomacji. Czas zatem poznać prawdę.

Zdjęcie

Wiesz, które kosmetyki są dobre dla twojego zdrowia? /123/RF PICSEL
Wiesz, które kosmetyki są dobre dla twojego zdrowia?
/123/RF PICSEL

Mity dotyczące kosmetyków są na tyle powszechne, że nie każdy zdaje sobie sprawę, iż w większości są niepotwierdzone dowodami naukowymi. Dlatego najlepiej zasięgnąć opinii eksperta - Moniki Grzybowskiej z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Kosmetyki bez konserwantów są bezpieczniejsze

Fałsz. Konserwanty to substancje ograniczające rozwój mikroorganizmów. Chronią kosmetyki przed rozwojem bakterii i grzybów (w tym drożdży plus pleśni) w czasie ich przechowywania oraz stosowania. Kosmetyki są silnie narażone na działanie mikroorganizmów, szczególnie pochodzących z naszej skóry i powietrza. Dlatego muszą być konserwowane, bo - podobnie jak żywność - mogą się psuć i wywołać niepożądane reakcje zdrowotne, m.in. silne podrażnienia, różnego rodzaju stany zapalne skóry, a nawet poważne choroby ogólnoustrojowe. Konserwanty stosowane zgodnie z prawem są bezpieczne dla konsumentów. Nie stanowią ryzyka dla zdrowia, także dla dzieci, jak również kobiet w okresie ciąży i laktacji.

Reklama

Kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze, bo nie zawierają szkodliwych chemikaliów

Fałsz. Takie produkty nie są ani bardziej, ani mniej bezpieczne niż kosmetyki konwencjonalne. Przepisy UE dotyczące produktów kosmetycznych bardzo szczegółowo określają wymagania w zakresie bezpieczeństwa preparatów - naturalnych i konwencjonalnych. Żaden z nich nie może zawierać składników szkodliwych dla zdrowia.

Silikony i parafiny nie pozwalają skórze oddychać

Fałsz. Termin "oddychanie skórne" został wymyślony przez konsumentów i nie ma nic wspólnego z procesami fizjologicznymi. Oddychanie zewnętrzne u człowieka polega na pobieraniu powietrza do płuc przez drogi oddechowe, a nie przez skórę. Zatem nie można zaburzyć procesu oddychania, aplikując silikony czy parafiny na skórę.

Należy wybierać kosmetyki bez parabenów

Fałsz. Parabeny to jedne z najlepiej zbadanych pod względem bezpieczeństwa konserwantów. Są bardzo dobrze tolerowane przez skórę - nie mają właściwości drażniących ani uczulających. Co więcej, metylo- i propyloparaben zostały uznane za substancje bezpieczne do stosowania w żywności. Dlatego nie bójmy się kosmetyków z parabenami, gdyż nie stwarzają ryzyka dla naszego zdrowia. I teraz jest wszystko jasne.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach mają znak królika

Fałsz. W Polsce i w całej Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz ich składników na zwierzętach. Firmy, które stosują znak "królika" na swoich kosmetykach, wprowadzają konsumentów w błąd, gdyż wszystkie kosmetyki zarówno ze znakiem "królika" jak i bez tego znaku nie mogą być testowane na zwierzętach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kosmetyki

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Peeling oczyszczający. Wymieszaj 5 łyżek zmielonych płatków owsianych i 3 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich. Dodaj taką ilość soku z limonki, aby powstała dość gęsta, gruboziarnista... więcej