Organiczne kosmetyki

Podobnie jak w przypadku żywności, również wśród kosmetyków jest wiele eko-fałszywek. Zielone opakowanie to za mało!

Kosmetyk uznaje się za naturalny, jeśli w 95 proc. powstał ze składników roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych, uzyskanych tradycyjną metodą, np. destylacji czy tłoczenia.

Ekologicznym zaś (lub organicznym) mamy prawo nazywać produkt, gdy przynajmniej 50 proc. owych naturalnych składników pochodzi z gospodarstw ekologicznych. Jakość obu rodzajów kosmetyków lub poszczególnych składników potwierdzają certyfikaty.

Reklama

Zarówno produkty naturalne, jak i eko nie mogą zawierać parabenów, konserwantów, chemicznych emulgatorów itp. Aby mieć pewność, że odróżnimy produkty naturalne i ekologiczne od eko-bubli, musimy czytać ich skład.

Niestety, nawet znane marki sprzedają np. kremy z napisem „eko”, chętnie w zielonym opakowaniu, które zawierają tylko jeden – wyeksponowany na reklamach – organiczny składnik potwierdzony certyfikatem, a poza tym parabeny, konserwanty, barwniki. Jednocześnie są producenci, którzy nie używają drażniących dodatków, ale nie chwalą się tym. Produkty swe sprzedają w aptekach, np. w liniach dla alergików czy osób wrażliwych.

Szukaj symbolu Ecocertu, najbardziej znanego certyfikatu

Mogą go otrzymać kosmetyki naturalne i ekologiczne, a także poszczególne ich składniki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kosmetyki

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Toniki dla dojrzałej cery

    Czas pracuje na naszą niekorzyść. Spadek hormonów robi dalsze spustoszenia. Skóra traci elastyczność i blask. Trzeba pamiętać o jej codziennej pielęgnacji… domowymi sposobami. więcej