Małgorzata Święczkowska, konsultacja Małgorzata Kossakowska, kosmetolog z Kliniki NovaDerm
W kosmetyce używane były od wieków z powodu swoich pielęgnacyjnych właściwości. Przyprawy takie jak cynamon, goździki czy imbir były też niezwykle kosztowne, ponieważ spełniały jednocześnie rolę pachnideł. Korzystając z okazji, że składniki mamy akurat w kuchennej szafce, warto wypróbować takie domowe receptury.
Waniliowe mleczko do kąpieli odżywi skórę
Mleko świetnie ochrania warstwę lipidową naskórka i zapobiega utracie wilgoci. Same ziarenka wanilii przyczynią się do natłuszczenia skóry i nadadzą jej piękny, zmysłowy zapach. Taki słoiczek mleczka idealnie nada się na prezent!
Przepis dla Ciebie: Do ładnego słoiczka wsyp 3 szklanki tłustego mleka w proszku. Przekrój wzdłuż 2 laski wanilii, usuń z nich ziarenka i wymieszaj je z mlekiem. Skórki również włóż do słoiczka – ładnie wyglądają i oddadzą zapach mleku. Do wanny wsypuj jednorazowo 1/2 do jednej szklanki mleka.
Cynamonowy piling zmniejszy uparty cellulit
Cynamon rozgrzewa, pobudza krążenie w skórze, ujędrnia ją i oczyszcza z toksyn, a dodatkowo ma także działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne.
Przepis dla Ciebie: Wymieszaj 2/3 szklanki cukru z płaską łyżeczką cynamonu i 4 łyżkami oliwy. Przełóż do zakręcanego pojemniczka, przechowuj w łazience do 2 tygodni. Stosuj podczas kąpieli lub prysznica, energicznie masując dotknięte po marańczową skórką obszary ciała.
Działanie pilingu najlepiej wzmocnisz, używając do masażu szorstkiej rękawicy z trawy morskiej lub tradycyjnej rękawicy kessa używanej w hammamie, czyli łaźni marokańskiej.
Goździkowy tonik złagodzi trądzik
Zawarty w goździkach olejek ma działanie przeciwbakteryjne, odkażające i odświeżające. Jest także silnym antyoksydantem, a więc spowalnia procesy starzenia się skóry.
Przepis dla Ciebie: 2 łyżeczki zmielonych goździków zalej 1/2 szklanki wrzącej wody, przykryj spodkiem i odstaw do całkowitego ostygnięcia.
Przecedź, przelej do buteleczki i przechowuj na drzwiach lodówki – nie dłużej niż 3 tygodnie. Takim tonikiem przemywaj twarz raz dziennie.
Imbirowa oliwka rozgrzeje stopy
Wszyscy wiemy, jak skuteczna jest herbatka z imbirem na przeziębienie. Okazuje się, że rozgrzewające właściwości imbiru w kosmetyku, są zbawienne również dla skóry. Imbir przyspiesza krążenie krwi, a jego działanie bakteriobójcze jest dodatkowym atutem w oliwce do stóp.
Przepis dla Ciebie: Kawałek imbiru wielkości kciuka obierz ze skórki i zetrzyj na tarce do ziemniaków. Przełóż do butelki, zalej szklanką oliwy, zakręć i odstaw na 48 godzin w temperaturze pokojowej, w międzyczasie kilka razy mocno wstrząśnij butelką.
Przechowuj w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 7-8 dni. Używaj do wcierania w skórę stóp po wieczornej kąpieli.
Maseczka z kakao zregeneruje naskórek
Bogate w minerały kakao odżywia skórę, przyspiesza odnowę naskórka, a także niweluje niewielkie opuchnięcia. Taka maseczka idealnie sprawdzi się po wietrznym, mroźnym dniu.
Przepis dla Ciebie: Łyżkę kakao wymieszaj z łyżką miodu oraz łyżeczką oliwy lub kefiru. Otrzymana papka powinna mieć konsystencję gęstego ciasta, które nie spływa z łyżki – w razie potrzeby dodaj więc odrobinę zmielonych płatków owsianych lub więcej oliwy. Maseczkę nałóż na twarz na 20 minut, zmyj chłodną, przegotowaną wodą.
Masło z gałką muszkatołową lekko „opali” skórę
Gałka muszkatołowa rozszerza drobne naczynka krwionośne, co sprawia, że skóra wydaje się ciemniejsza.
Przepis dla Ciebie: 2 łyżki wosku pszczelego startego na tarce o grubych oczkach wymieszaj z 65 ml oliwy i rozpuść w kąpieli wodnej, po czym ostudź do temperatury pokojowej.
W osobnym naczyniu wymieszaj 65 ml wody do iniekcji (kupisz w aptece) z płaską łyżeczką gałki muszkatołowej. Dolewając do wosku z oliwą po łyżce wody z gałką, miksuj na najwyższych obrotach, do uzyskania konsystencji majonezu. Przechowuj w lodówce do miesiąca.
Kardamonowa maska dotleni cebulki włosów
Taka maseczka jest idealna do łagodnego złuszczania i oczyszczania naskórka, a jednocześnie pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosów są lepiej dotlenione, a ujścia mieszków włosowych – odblokowane.
Przepis dla Ciebie: Czubatą łyżkę oleju kokosowego (podgrzanego do płynnej konsystencji) wymieszaj z 1/4 łyżeczki kardamonu. Wmasuj we włosy i skórę głowy, zawiń w ciepły ręcznik i zostaw na 15 minut, po czym umyj głowę szamponem.
Anyżkowy kompres wygładzi zmarszczki
O jego odmładzającym działaniu mówią najstarsze greckie zapiski. Dodatkowo rozgrzewa też skórę, pomaga w leczeniu zmian trądzikowych i przy nadmiernym wydzielaniu sebum.
Przepis dla Ciebie: 2-3 krople olejku anyżkowego (kupisz w aptekach i sklepach zielarskich za ok. 6 zł/12 ml) wymieszaj z łyżką oliwy z oliwek. Nasącz w niej 3 warstwy gazy i połóż na twarzy na 15 minut. Zetrzyj suchą gazą i nie nakładaj już kremu na noc. Maseczkę rób 2 razy w tygodniu.
Uwaga: przed użyciem olejku zrób próbę uczuleniową!
Wypróbuj:
1. Mydło goździkowe Zalesie Dolne ok. 11 zł (akademia4poryroku.pl)
2. Naturalny piling kawowy z cynamonem Body boom ok. 65 zł
3. Ujędrniający piling cukrowy z imbirem Bielenda ok. 17 zł
4. Peruwiańskie masło kakaowe, bal sam w formie świecy L'orient ok. 96 zł
5. Waniliowo-miodowe mleko do kąpieli Farmona ok. 25 zł
6. Maska czekoladowa na ciepło do twarzy i ciała Stara Mydlarnia ok. 33 zł