Czym jest serum i jak go używać

To wspaniały kosmetyk, który może bardzo poprawić stan cery. Warto wiedzieć, jakie serum wybrać i jak go używać, by osiągnąć najlepsze efekty. Tekst - Małgorzata Święczkowska, konsultacja dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog z warszawskiej kliniki Nova Derm

Reklama

Jeszcze niedawno serum produkowane było wyłącznie w postaci kosmetyku przeciwzmarszczkowego, przeznaczonego do cery dojrzałej. Dziś do wyboru mamy wiele jego rodzajów, o bardzo różnym składzie i działaniu, przeznaczonych dla kobiet w różnym wieku, a nawet... do różnych części twarzy.

Działa silniej niż krem

PRAWDA Serum powinno zawierać substancje aktywne w znacznie większym stężeniu niż krem, albo po prostu więcej takich substancji, co zapewnia jego najszersze działanie. To dlatego, że jest kosmetykiem do zadań specjalnych ‒ używa się go do wzmocnienia codziennej pielęgnacji cery, a efekty powinny być widoczne w krótkim czasie.

Każde jest prze ciwzmarszczkowe

MIT Istnieje kilka rodzajów serum. Nawilżające najlepiej sprawdzi się przy skórze suchej, młodej, jako element kuracji opóźniającej pojawienie się zmarszczek w przyszłości.

Regenerujące serum najlepiej wykorzysta cera wystawiona na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. po zimie, po wakacjach), a także poszarzała i nadwerężona z powodu stresu, przemęczenia, choroby, diety.

Sera przeciwzmarszczkowe (anti-age) dzielą się na dwa rodzaje – te na dzień (liftingujące) oraz te na noc (lub i na dzień, i na noc). Różnica polega na tym, że serum na dzień ma za zadanie optycznie i natychmiast poprawić wygląd twarzy napinając skórę, wypełniając bruzdy, „paraliżując” zmarszczki – wszystko to nie jest nam potrzebne w nocy.

Serum na noc lub i na dzień, i na noc działa pielęgnacyjnie, stopniowo poprawiając nie tylko wygląd, ale też kondycję cery.

Ma bardzo lekką konsystencję

PRAWDA Najczęściej serum ma dość wodnistą konsystencję, dlatego właśnie często jest sprzedawane w buteleczkach z pipetką lub w kapsułkach. Bywają jednak wyjątki ‒ konsystencja serum może przypominać lekki krem, a kosmetyk zapakowany jest wówczas w charakterystyczne, smukłe buteleczki z pompką.

Najlepiej używać je codziennie

MIT Serum służy do używania okresowo. Możemy więc stoso wać je codziennie przez dwa miesiące, po czym zrobić około 4-miesięczną przerwę ‒ taki sposób użycia najlepiej sprawdzi się przy serum regenerującym lub nawilżającym.

Alternatywną metodą jest używanie serum przez cały rok, ale tylko co trzeci dzień ‒ w ten sposób najlepiej stosować serum przeciwzmarszczkowe, ujędrniające. Wyjątek stanowią te sera na dzień, których zadaniem jest tylko optyczna poprawa stanu skóry – tych można używać codziennie.

Serum nie zastąpi kremu

PRAWDA Serum to kosmetyk, który ma za zadanie tylko wspomagać krem. Nakładamy je na oczyszczoną cerę, odczekujemy 3-5 minut i wklepujemy krem na dzień lub na noc. Najlepiej, gdy wszystkie trzy kosmetyki pochodzą z tej samej linii, jednego producenta.

To kosmetyk dla kobiet po 40.

MIT Po nawilżające lub regenerujące serum warto sięgać już po 25. roku życia. Przeciwzmarszczkowe z kolei najlepiej zacząć stosować po 35. urodzinach ‒ to najlepszy moment, żeby wprowadzić intensywniejszą pielęgnację, która zapobiegnie utrwalaniu się głębokich bruzd i zmarszczek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kosmetyki

Zobacz również

  • Niepozorny proszek znakomicie sprawdza się zarówno podczas pieczenia ciast i sprzątania domu, jak i… wykonywania wielu zabiegów urodowych. Dzięki niemu sporo drogich preparatów zastąpisz tanimi, a... więcej