Cała prawda o antyperspirantach i dezodorantach

Pomogą nam czuć się komfortowo przez wiele godzin w upalny dzień. Ale czy skuteczność tych preparatów ma swoją kosmetyczną, a nawet zdrowotną cenę? Sprawdzamy, co warto o tym wiedzieć. Tekst: Hanna Wojciechowska-Schwarz

Oba kosmetyki działają tak samo - MIT

Chociaż nazwy: antyperspirant i dezodorant czasem stosujemy wymiennie, kosmetyki te mają inne właściwości.

✔ Antyperspirant ogranicza wydzielanie potu, bo przejściowo zatyka ujścia gruczołów potowych.

Reklama

✔ Dezodorant natomiast zapobiega namnażaniu się bakterii, które wywołują przykry zapach.

Nakładamy je tylko miejscowo - PRAWDA

Antyperspiranty i dezodoranty stosujemy tylko pod pachami. Latem pomocne będą też preparaty przeciwpotowe do stóp, np. spreje z talkiem lub antyperspiranty w kremie. Do odświeżania ciała służą natomiast specjalne spreje (body spray).

Najlepiej używać ich wymiennie - PRAWDA

Antyperspirantem wystarczy spryskać pachy co drugi dzień. Te kosmetyki zwykle zapewniają ochronę przed potem na 24 godziny (niektóre na 48 godzin).

Z tego też powodu nie zmyjemy ich przy porannym prysznicu. Co drugi dzień stosujmy za to łagodny dezodorant, aby zapewnić sobie komfort.

Dobieramy je do perfum - PRAWDA

Zapach ulubionej wody toaletowej rozkwitnie najpiękniej, gdy nic go nie zakłóci. Aby tak było, używajmy dezodorantów bezzapachowych.

Możemy też wybrać kosmetyk o tej samej nucie zapachowej, co perfumy, np. cytrusowej. Wybór jest tak duży, że to nietrudne.

W duecie ze słońcem mogą podrażnić skórę - MIT

Nie ma takich obaw, bo nowoczesne kosmetyki nie zawierają składników fotouczulających. Nawet skórę wrażliwą można latem chronić przed potem.

✔ Dla alergików przeznaczone są kosmetyki pozbawione konserwantów i alkoholu (np. 1. Antipersp T, Dermedic, ok. 30 zł/apteki).

✔ Przy dużej potliwości i alergii sięgajmy po tzw. blokery do skóry wymagającej (np. 2. Aquaselin Sensitive Woman, AA, ok. 15 zł).

Możne je aplikować w każdej sytuacji - MIT

Kosmetyki zadziałają skutecznie, tylko gdy zaaplikujemy je o właściwej porze i na przygotowaną skórę.

✔ Antyperspirantu nie stosujemy rano, tylko po wieczornej kąpieli. W nocy gruczoły potowe są mniej aktywne, więc skóra skuteczniej przyswoi składniki hamujące pocenie.

✔ Dezodorantem nie stłumimy zapachu już spoconego ciała, np. po wysiłku fizycznym. Zawarte w kosmetyku substancje zmieszają się z potem, tworząc niezbyt miłą woń. Dlatego przed aplikacją pachy trzeba koniecznie umyć i osuszyć.

Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Zawarte w antyperspirantach sole glinu oskarża się o wywoływanie raka piersi. Jednak o bezpieczeństwie antyperspirantów zapewnia np. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej i instytucje zajmujące się wspieraniem badań nad rakiem, np. brytyjski Cancer Research UK.

✔ Mało uzasadnione są obawy, że kosmetyki blokują termoregulację organizmu. Pocimy się na całym ciele, a pachy to 1 proc. jego powierzchni.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kosmetyki

Naj

Zobacz również

  • Peeling oczyszczający. Wymieszaj 5 łyżek zmielonych płatków owsianych i 3 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich. Dodaj taką ilość soku z limonki, aby powstała dość gęsta, gruboziarnista... więcej