Skuteczna ochrona włosów

Wygrzewanie się w promieniach słońca nie służy włosom. A to przez promienie UV, które je wysuszają. Co robić, by nie zakończyć wakacji z sianem na głowie?

Przez cały rok odżywiamy i pielęgnujemy włosy, by wyglądały jak z reklamy. A potem tydzień wylegiwania się na słońcu i moczenia głowy w morzu czy basenie obraca nasze starania w ruinę. Wracamy z urlopu opalone i wypoczęte, ale włosy przypominają siano. Jak uniknąć tej katastrofy?

Nie farbuj

Reklama

Jeżeli koniecznie musisz nadać włosom kolor, zrezygnuj z odcieni wymagających rozjaśniania. Niszczy ono bowiem melaninę, czyli naturalny barwnik, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Poza tym reakcja koloru włosów farbowanych na słońce jest nieprzewidywalna – brąz może zrobić się czerwony, a blond „zsiwieć”.

Kosmetyki z filtrami

Producenci kosmetyków wypuszczają linie przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów latem. Preparaty te nie tylko mają filtry UV, ale też odpowiednio odżywiają i nawilżają kosmyki. Osłaniaj głowę Wychodząc na słońce, nie zapomnij o kapeluszu lub chustce na głowę.

Jeśli masz długie włosy – upnij je w koczek, tak by jak najmniejsza ich powierzchnia była wystawiona na słońce. A jeśli idziesz kąpać się w morzu, zakładaj czepek. Sól z wody morskiej wysusza włosy, sprawia, że są one kruche i łamliwe.

Odżywiaj

Po kąpieli w morzu koniecznie umyj włosy delikatnym szamponem i nałóż na nie odżywkę. Najlepszy będzie kosmetyk bez spłukiwania. Dwa razy w tygodniu wetrzyj we włosy olejek.

Warto wiedzieć

Najbardziej narażone na zniszczenie są włosy blond i siwiejące, które mają mało melaniny. Dlatego w lecie raz w tygodniu stosuj regenerującą maskę do włosów. Używaj też ochronnych mgiełek do włosów z filtrem.

O ile słona woda w morzu nie służy ochronie włosów, o tyle specjalne morskie mgiełki, które oferują producenci kosmetyków do włosów, poprzez niedużą zawartość morskiej wody nadają prostym włosom efekt delikatnych fal.

W przypadku włosów podatnych na kręcenie osiągniemy mocniejszy skręt. I to bez uszkadzania struktury włosa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

TV14

Zobacz również

  • Suche powietrze i ocieranie o ubrania sprawiają, że włosy „łapią” ładunki elektryczne i zachowują się jak odpychające się magnesy. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci zapanować nad... więcej