Regeneracja włosów

Przywróć włosom zdrowie po słonecznych kąpielach.

Zdjęcie

Lato nie służy naszym włosom /123/RF PICSEL
Lato nie służy naszym włosom
/123/RF PICSEL

Słońce, wiatr, morskie kąpiele – dla nas to piękne letnie wspomnienia. Ale dla naszych włosów już nie. Dlatego po urlopie zazwyczaj stają się niesforne, przesuszone i bez połysku.

Jak przywrócić im dobrą formę? Pierwszą pomoc przyniosą nawilżający szampon i odżywka. Sprawią, że włosy przestaną się puszyć, elektryzować, zrobią się gładsze. Kosmetyki takie powinny zawierać emolienty – tworzące na włosach film, który ochroni je przed utratą wody i uszkodzeniami mechanicznymi.

Reklama

Wybieraj produkty z olejkami nawilżającymi, masłem shea, ekstraktem z migdałów lub oliwek – są skuteczne i niedrogie. Zrezygnuj zaś z tych, które zawierają siarczany, bo podrażniają i wysuszają skórę głowy.

Po lecie bardzo ważna jest także regeneracja, bowiem nawet jeśli próbowałaś chronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, mogą mieć uszkodzoną warstwę korową (łuski włosów rozchylają się pod wpływem słońca, a wtedy do ich środka przenika ultrafiolet).

Promienie UV rozrywają niektóre z wiązań białkowych we włosach, osłabiając ich strukturę. Wyrządzone szkody naprawią kosmetyki z keratyną, witaminami E, A i prowitaminą B5. A co zrobić, gdy włosy wpadną w pourlopowe tarapaty?

Pourlopowy piling

Po powrocie z urlopu wydaje ci się, że masz łupież? Niekoniecznie. To może po prostu, po intensywnym opalaniu, łuszczy się skóra głowy. Wtedy zrób piling, który usunie nadmiar zrogowaciałego naskórka, a także uniesie włosy u nasady.

Możesz kupić gotowy kosmetyk albo zrobić go sama, np. z glinki, szamponu i cukru. Łyżkę glinki (Ghassoul lub Rasssoul) połącz z 2 łyżkami szamponu i 2 łyżkami cukru trzcinowego. Zmocz włosy i wcieraj preparat w skórę głowy przez 2–3 minuty. Bardzo dokładnie spłucz włosy, jeśli mimo to będą klejące, umyj je szamponem.

1. Jeśli masz mocno przesuszone i zniszczone włosy, dwa razy w tygodniu zrób im kompres z regenerującej maski. Nakładaj ją 2–3 centymetry od skóry głowy. Następnie owiń włosy folią i ogrzewaj suszarką. Ciepłe powietrze otworzy łuski, dzięki czemu substancje aktywne szybciej i lepiej wnikną w pasma. Maskę trzymaj na włosach przez 15–20 minut.

2. Jeśli włosy są suche, a skóra głowy się przetłuszcza, stosuj dwa szampony. To czasochłonne, ale efekty cię zaskoczą. Najpierw nałóż i wmasuj delikatny szampon do skóry głowy, pozostaw go na kilka minut, spłucz. Potem na włosy nałóż szampon regenerujący, też go potrzymaj kilka minut. To ważne, bo w szamponach jest mniej skoncentrowanych składników, więc muszą mieć czas, by wniknąć.

3. Jeśli końcówki włosów są rozdwojone, nie ma wyjścia – trzeba ciąć. Rozdwojony włos już „nie sklei” się z powrotem. Nie pomogą żadne zabiegi i kosmetyki. Skrócenie włosów jest po prostu konieczne – fryzjer najlepiej oceni, jak bardzo. Orientacyjnie: 3–4 centymetry powinny rozwiązać problem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Życie na gorąco

Zobacz również