O czym może świadczyć nadmierne wypadanie włosów?
Jest kilka głównych powodów utraty gęstości bujnej czupryny u kobiet. Najczęstsze, łysienie androgenowe, jest uwarunkowane genetycznie. Powodem bywają również stany zapalne, np. nasilone łojotokowe zapalenie skóry oraz aktywne lub przebyte schorzenia ogólnoustrojowe. Na osłabienie włosów i ich wypadanie wpływa też często przyjmowanie niektórych leków.
Niejednokrotnie przyczyną bywają choroby endokrynologiczne, m.in. niedoczynność czy nadczynność tarczycy oraz niedobory: albumin (głównego białka osocza wytwarzanego w wątrobie), żelaza, cynku, witaminy D3 i H (biotyna).
Z kolei witamina A ma takie właściwości, że zarówno niedobór, jak i jej nadmiar prowadzi do wzmożonego wypadania włosów.
Jakie badania należy wykonać, by ustalić, gdzie tkwi przyczyna?
O kwalifikacji i wyborze badań diagnostycznych decyduje lekarz podczas konsultacji, po zapoznaniu się z każdym indywidualnym pacjentem. Pełen pakiet badań, które znajdują się w wachlarzu diagnostycznym nadmiernego wypadania włosów, może jednak kosztować nawet kilkaset złotych.
Wśród badań tzw. trichologicznych wykonywanych przez dermatologów, specjalizujących się w chorobach włosów i skóry owłosionej głowy, należy wymienić dwa podstawowe: trichoskopię i trichogram.
Pierwsza metoda jest nieinwazyjna, przeprowadzana przy użyciu wideodermoskopu, pozwalającego na wykonanie szybkiej i szerokiej diagnostyki różnych przyczyn łysienia. Trichogram polega na obejrzeniu pod mikroskopem świetlnym około stu wyrwanych pacjentowi włosów i ich korzeni.
W przypadkach najtrudniejszych diagnostycznie wykonuje się dodatkowo biopsję skóry głowy.
Czy preparaty do wcierania w skórę głowy lub zabiegi proponowane w salonach piękności, np. mezoterapia, są skuteczne?
Wszystko zależy od samego produktu – a jest ich wiele – i składników w nich zawartych. Potwierdzony licznymi badaniami naukowymi lek stymulujący wzrost włosów, minoksydil, jest w postaci płynu – i faktycznie, jego regularne stosowanie na skórę głowy przynosi widoczny skutek.
Zabiegi wykonywane w salonie fryzjerskim mają działanie jedynie pielęgnacyjne, a nie lecznicze. Natomiast na temat mezoterapii, która polega na nakłuwaniu skóry głowy i wstrzykiwaniu np. mieszanki witaminowej, zdania lekarzy bywają podzielone. Jej efekty nie są dotychczas potwierdzone żadnym dowodem naukowym – według medycyny opartej na faktach.
Jak więc powstrzymać ten proces?
Pacjentki z nadmiernym wypadaniem włosów stanowią najbardziej złożony problem diagnostyczno-terapeutyczny, który zawsze należy rozpatrywać indywidualnie.
Leczenie nie tylko jest uzależnione od rozpoznania, ale również od współwystępowania innych chorób.
Najczęściej stosuje się leki miejscowe w postaci płynów, a w wybranych przypadkach także leczenie ogólne.
Rozmawiała Monika Pawłowska