Lato we włosach

Są suche i matowe? Fryzura szybko traci kształt? Radzimy, jak dbać o włosy, gdy słońce grzeje z całych sił.

Reklama

Włosy nie lubią słońca. A to z powodu promieni UV, które robią z nimi to samo, co ze skórą – wysuszają. Dodatkowo wysokie temperatury i szybkie pocenie się skóry głowy szybko obraca kunsztownie ułożone fryzury w zgliszcza. Na szczęście dzięki przeznaczonej na lato pielęgnacji możesz zapanować nad stanem i wyglądem kosmyków.

Najbardziej narażone na zniszczenie są włosy blond i siwiejące, które mają mało melaniny. Dlatego w lecie raz w tygodniu nakładaj regenerującą maskę do włosów. Stosuj też ochronne mgiełki do włosów z filtrem.

Nie farbuj

Jeżeli koniecznie musisz nadać włosom kolor, zrezygnuj z odcieni wymagających rozjaśniania. Niszczą melaninę, czyli naturalny barwnik, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Poza tym reakcja koloru włosów farbowanych na słońce jest nieprzewidywalna – brąz może zrobić się czerwony, a blond „zsiwieć”. Ewentualnie możesz skorzystać z preparatów symulujących rozjaśnienie słońcem, np. Sunkiss Jelly L’Oréal. Żel rozjaśniający nakładasz na pojedyncze pasma i wystawiasz głowę na działanie słońca (przy jego braku wystarczy wysuszenie suszarką).

Kosmetyki z filtrami

Producenci kosmetyków wypuszczają linie przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów latem. Preparaty te nie tylko mają filtry UV, ale też odpowiednio odżywiają i nawilżają kosmyki. Specjalne mgiełki rozpylaj na włosach kilkakrotnie w ciągu dnia.

Osłaniaj głowę

Wychodząc na słońce, nie zapomnij o kapeluszu lub chustce. Długie włosy upnij w koczek, by jak najmniejsza ich powierzchnia była wystawiona na słońce. A jeśli idziesz kąpać się w morzu, zakładaj czepek. Sól z wody morskiej wysusza włosy, zwiększa ich łamliwość.

Odżywiaj

Najlepsze będą odżywki bez spłukiwania. Możesz też zrobić w domu zabieg olejowania. Olejek (może to być też oliwa) wcieramy we włosy przed ich umyciem. Zostawiamy na godzinę, zawinąwszy głowę folią spożywczą, i zmywamy szamponem. Najlepszy efekt uzyskamy przy włosach suchych i puszących się – przy cienkich, prostych włosach ryzykujemy, że będą one oklapłe. W tym przypadku wcierajmy olejek w same końcówki.

Stylizuj delikatnie

O ile sól w morzu nie służy włosom, o tyle w kosmetykach (np. Wella EIMI Ocean Spritz) sprawia, że proste stają się lekkko pofalowane, a kręcone zyskają mocniejszy skręt – taka stylizacja jest na lato jak znalazł.

Unikaj stosowania prostownicy i lokówki. Najlepiej zwiąż dłuższe włosy w niedbały koczek, a w krótkie wetrzyj pastę do stylizacji lub gumę, stawiając na „bałagan” na głowie.

K. Dzik

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

TV14

Zobacz również

  • Suche powietrze i ocieranie o ubrania sprawiają, że włosy „łapią” ładunki elektryczne i zachowują się jak odpychające się magnesy. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci zapanować nad... więcej