Kłopoty z włosami i skórą głowy

Łupież, wypadanie włosów, nadmierna łamliwość – to nie tylko kłopoty natury estetycznej, ale wynik problemów zdrowotnych.

Wypadanie

Jeśli wypada nam ponad 100 włosów w ciągu doby, powinniśmy pójść do dermatologa. Najczęstszymi sprawcami wypadania włosów (łysienia telogenowego) są długotrwały stres, menopauza (wzrasta poziom androgenów, co źle wpływa na włosy), choroby tarczycy oraz niedobory żelaza lub witaminy D.

Reklama

Możliwe też, że mamy objawy innych typów łysienia: na skroniach i szczycie głowy to łysienie typu męskiego, spowodowane wysokim poziomem androgenów; włosy wypadające na większych obszarach, ale nierównomiernie to łysienie plackowate, będące skutkiem chorób autoimmunologicznych. Większość typów łysienia wymaga leczenia m.in. sterydami i, niestety, nie zawsze terapia ta przynosi oczekiwane skutki.

Łamliwość

Jeżeli zauważamy, że po czesaniu szczotka jest pełna włosów, sprawdźmy, czy są one zakończone cebulkami. Jeśli nie, oznacza to, że są po prostu osłabione i się łamią. W tym wypadku pomoże zmiana diety na bogatą w cynk.

Łupież

Łuszczenie się skóry głowy może być efektem stosowania nadmiaru preparatów do stylizacji lub niewystarczającego spłukiwania włosów po myciu. Wystarczy wtedy odstawić kosmetyki na jakiś czas i zastosować szampony nawilżające skórę głowy lub pielęgnacyjne, które przeznaczone są do skóry z łupieżem.

Gdy jednak płatki łuszczącej się skóry są większe i zwykłe szampony nie dają sobie z nimi rady, konieczna jest konsultacja dermatologa.

K. Dzik

Opinia eksperta

Łupież to dolegliwość mogąca dotykać nawet do 50% ludzi na świecie. Przebiega z różnym nasileniem. Łagodny może wystąpić właściwie u każdego po silnym przesuszeniu skóry głowy np. niewłaściwie dobranym szamponem.

Tu szybką poprawę przyniesie zastosowanie łagodnych szamponów nawilżających. Łupież, który brudzi ubrania i swędzi, przez dermatologów określany jest jako łojotokowe zapalenie skóry i wiąże się z obecnością na skórze drożdżaków z rodzaju Malassezia.

Drobnoustrój ten żywi się wydzielanym przez gruczoły na skórze głowy łojem, nie powoduje jednak zmian skórnych u każdego pacjenta. Nie ma niestety możliwości trwałego wyleczenia łojotokowego zapalenia skóry, jednak potrafimy szybko zlikwidować objawy. Stosuje się szampony ze środkiem przeciwgrzybiczym (np. pirytionian cynku). Przy nadmiernym nagromadzeniu łuski zalecane są środki złuszczające (np. z kwasem salicylowym).

Świąd i łojotok ograniczają szampony z siarczkiem selenu. Przy nasilonym stanie zapalnym stosuje się kortykosteroidy w postaci płynu czy szamponu. W ciężkich zapalnych odmianach podaje się doustne leki przeciwgrzybicze. Przewlekły stan zapalny może przyspieszać wypadanie włosów i osłabiać mieszki włosowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

TV14
Więcej na temat:

Zobacz również