Jak wzmonić włosy: Trzy strategie dla fryzury

Zauważyłaś, że twoje kosmyki nie wyglądają tak zdrowo, jak jeszcze niedawno, zaczęły wypadać i bardzo trudno je ułożyć? Pora działać. Jak? Podpowiadamy!

Reklama

W ciągu doby tracisz 100--150 włosów i jest to normalne, uwarunkowane procesami fizjologicznymi.

Nie musisz ich codziennie liczyć, ale jeśli masz wrażenie, że na szczotce zostaje więcej włosów, niż kiedyś, nie są tak błyszczące, łamią się – zwiększ czujność. Właściwa pielęgnacja swoją drogą, ale spróbuj też poobserwować, czy np. występują jakieś dodatkowe niepokojące objawy (czytaj w ramkach).

Jeśli coś zauważysz, powiedz o tym lekarzowi. Przeanalizuj też swój sposób odżywiania i wypoczywania – to ma duże znaczenie. Jeśli trzeba, wprowadź zalecane przez naszych specjalistów zmiany. Twoja fryzura wróci do dobrej formy!

Krok 1: Wizyta u lekarza

Badamy, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo

Kiedy możesz podejrzewać niedoczynność organu? Gdy bez powodu przybrałaś na wadze, czujesz się osłabiona, twoja skóra jest sucha i szara, ciągle ci zimno.

W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?

Gdy tarczyca produkuje mało hormonów, słabnie przemiana materii; v włosy są niedożywione, zaczynają wypadać, z czasem coraz bardziej. Zalecane badania: stężenie TSH (hormon przysadki regulujący pracę tarczycy), T3 i T4 (hormony tarczycy) we krwi – ze skierowaniem. Terapia: tabletki z jodem i sztucznym hormonem tyroksyny, T4 (poprawiające też stan włosów).

Wyrównujemy poziom hormonów

Kiedy możesz podejrzewać zaburzenia hormonalne? Jesteś w wielu menopauzalnym (45–55 lat), przeszłaś operację jajników, w twojej rodzinie (od strony kobiet) zdarzają się przypadki łysienia, występuje u ciebie przerzedzenie włosów na górze i z boku czoła (tzw. zakola). W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów?

Podczas menopauzy spada stężenie estrogenów odpowiedzialnych za wzrost pasm i ich ładny wygląd.

Przy łysieniu tzw. androgenowym mieszki są wrażliwe na działanie męskich hormonów (w małej ilości występujących też u kobiet) – dochodzi do tzw. miniaturyzacji włosów (są krótkie i cienkie).

Zalecane badania: poziom estrogenów we krwi – ze skierowaniem od ginekologa lub endokrynologa; trichogram lub trichoskopia (przy podejrzeniu łysienia androgenowego) – u dermatologa.

Lekarz ogląda pod mikroskopem cebulki włosowe i określa procent włosów w różnych fazach. Przeprowadza komputerową analizę włosów (np. ile wyrasta ich z jednego mieszka) i skóry głowy (np. jej ukrwienia).

Terapia: tabletki hormonalne, leki przeciwandrogenowe (i antykoncepcyjne u pań w wieku rozrodczym).

Łagodzimy skutki stresu

W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów? Długo trwające napięcie powoduje, że w organizmie wzrasta poziom prolaktyny i zmniejsza się ukrwienie skóry głowy, przez co cebulki są słabo odżywione i niedotlenione. Niedosypianie utrudnia natomiast ich regenerację.

Zalecane badania: stężenie prolaktyny we krwi – ze skierowaniem od ginekologa. y Terapia: leki obniżające poziom hormonu (z bromokryptyną, carbegolinem), preparaty z magnezem i wit. B.

Leczymy infekcje

W jaki sposób dochodzi do wypadania włosów? Gorączka powoduje, że powstają toksyny, które osłabiają pasma; utrata włosów ma miejsce zwykle po 2–3 miesiącach od infekcji.

Zalecenia dla ciebie: nie lekceważ infekcji, wylecz ją do końca, przyjmuj wszystkie zapisane przez specjalistę lekarstwa; zadbaj o odżywczą dietę i wypoczynek – to ułatwi procesy regeneracji.

Krok 2: Zmieniamy dietę

Dostarczamy potrzebnych składników

Kiedy możesz podejrzewać, że brakuje ci minerałów lub witamin? Jadasz nieregularnie, a twoja dieta jest mało urozmaicona; odchudzasz się; jesteś wegetarianką; stale przyjmujesz niektóre leki (aspirynę, obniżające poziom cholesterolu, na nadkwaśność żołądka) – mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych; masz objawy takie, jak: sucha, wiotka, blada skóra; ropne wypryski; pękające kąciki ust (zajady); łamliwe paznokcie; osłabienie, zwiększona podatność na infekcje; płytki oddech, zawroty głowy. palisz papierosy, nadużywasz alkoholu.

Zalecenia dla ciebie: zgłoś się do lekarza POZ – wypisze skierowanie na morfologię krwi, ewentualnie doradzi suplementy diety pomagające uzupełnić niedobór składników lub przepisze środki na receptę (np. z cynkiem, żelazem).

Nowy jadłospis: 3–4 razy w tygodniu pokarmy takie, jak: wątroba wołowa lub żółtka jaj, warzywa strączkowe, kasze, orzechy, tzw. owoce morza – zawierają biotynę i krzem (wspierające syntezę keratyny i kolagenu) oraz cynk (jest budulcem dla włosów); codziennie warzywa i owoce z wit. C (niezbędna do tworzenia kolagenu) oraz produkty pełnoziarniste z wit. B (odpowiada za wzrost włosów); codziennie łyżeczka oleju z wit. E (wzmacnia i odżywia cebulki włosowe).

Wprowadzamy nowe zasady

Jedz 4–5 posiłków dziennie w odstępie 2–3 godzin – koniecznie pamiętaj o śniadaniu, bo po nocy wzrasta zapotrzebowanie organizmu na ważne składniki.

Dbaj o urozmaiconą dietę – sięgaj po pokarmy z różnych grup produktów, o odmiennym składzie. Np. mięso to źródło najlepiej przyswajalnego żelaza (tzw. hemowego), a warzywa – witamin.

W ten sposób dostarczysz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje.

Stosuj zdrowe techniki kulinarne – gotowanie na parze lub w małej ilości wody, pieczenie w folii zamiast smażenia. Wtedy pokarmy zachowują więcej witamin. y Właściwie przechowuj produkty (w chłodzie, cieniu).

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również