Jak pielęgnować włosy latem?

Pamiętaj, by latem poświęcić swoim włosom więcej uwagi. Nie susz ich na słońcu! Z cząsteczek wody powstają wtedy wolne rodniki, które rozrywają wiązania keratynowe. Zawsze po morskiej kąpieli umyj włosy szamponem i zastosuj odżywkę. Sól z wody osiada bowiem na włosach i bardzo je wysusza.

Dlaczego słońce szkodzi włosom?

Promieniowanie słoneczne niszczy strukturę włosów powoli, ale niestety bardzo skutecznie.

Reklama

■ Pierwsze sygnały, które powinny obudzić czujność, to płowienie i matowienie włosów. Świadczą o tym, że słońce uszkodziło warstwę zewnętrzną.

■ Gdy nie zaczniemy chronić włosów, słońce uszkodzi odpowiedzialne za ich wytrzymałość włókna keratyny. Wtedy staną się łamliwe i trudno będzie im przywrócić dobrą kondycję.

Przed słoneczną kąpielą...

Dobrze nawilżone i odżywione włosy lepiej zniosą kontakt ze szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

■ Włosy najszybciej niszczą się, gdy długo przebywamy na ostrym słońcu, np. na plaży. Także mniej odporne na promieniowanie są włosy blond (naturalne i farbowane) ponieważ mają mniej niż ciemne chroniącej je melaniny.

■ Zanim zaczną się upały, postaraj się wzmocnić swoje włosy. Jeśli nie są w dobrej kondycji, dwa razy w tygodniu stosuj maski z keratyną i proteinami.

■ Jeśli masz suche i łamliwe włosy, po każdym umyciu wetrzyj w nie kilka kropel olejku, np. arganowego. Z łatwością wnika w głąb włosów, dobrze nawilża je, a także ułatwia ich rozczesywanie.

Kosmetyki z filtrami

Latem włosy, tak samo jak skóra, potrzebują ochrony filtrów UV.

■ Już od pierwszych słonecznych dni stosuj szampon i odżywkę z filtrami UV. Zawierają składniki lekko natłuszczające włosy, ale wcale ich nie obciążają.

■ Na urlopie do pielęgnacji warto włączyć mgiełkę ochronną. Nie tylko chroni przed słońcem, ale też nawilża włosy. Na plaży stosuj ją nawet co dwie godziny.

Co oprócz kosmetyków?

Nawet najlepsze kosmetyki z filtrami UV nie chronią przed słońcem tak, jak parasol czy kapelusz.

■ Bardzo delikatne lub zniszczone włosy warto przed słońcem osłaniać kapeluszem lub parasolem. Noś je związane np. w kok – wtedy szkodliwe promieniowanie oddziałuje na znacznie mniejszą powierzchnię.

■ Zrezygnuj z suszenia włosów gorącym nawiewem suszarki i z używania prostownicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również