Jak pielęgnować farbowane włosy?

Właściwie pielęgnowane włosy nie tracą blasku nawet po częstej koloryzacji. Pamiętajmy, że jeśli chcemy ukryć odrosty, nie nakładajmy farby na całe włosy. Każda kolejna koloryzacja osłabia je i zwiększa ich łamliwość. Nałóżmy farbę jedynie na odrosty, a potem wzmocnijmy kosmyki odżywczą maską.

Zdjęcie

O farbowane włosy trzeba dbać w szczególny sposób /123/RF PICSEL
O farbowane włosy trzeba dbać w szczególny sposób
/123/RF PICSEL

Zniszczone włosy źle przyjmują farbę, zwłaszcza ciepłe odcienie. Dlatego przed koloryzacją należy je zregenerować. Minimum tydzień przed zabiegiem nałóżmy na nie odżywczą maskę.

Może być domowa, np. z 2 żółtek, łyżki miodu i soku z 1/2 cytryny. Powinna pozostać na włosach przez godzinę. Kurację powtórzmy po 2-3 dniach, a potem nałóżmy farbę.

Reklama

Przywróć pasmom blask

Koloryzacja wysusza włosy i sprawia, że matowieją. Aby im pomóc, używajmy szamponów i odżywek przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji włosów farbowanych.

Ich zadaniem jest bowiem zamknięcie otwartych podczas koloryzacji łusek włosów. Dzięki temu stają się one gładsze, bardziej elastyczne i nie tracą wilgotności. Zatrzymują też wewnątrz barwnik i kolor tak szybko nie blaknie.

Myj na sucho

Nie myjmy włosów częściej niż to naprawdę konieczne. Nie tylko bowiem wypłukujemy z nich farbę, ale także zmywamy naturalne substancje natłuszczające pasma i poprawiające ich elastyczność.

Obchodźmy się z włosami delikatnie, nie szarpmy ich podczas mycia i rozczesywania, ponieważ farbowanie zwiększa podatność kosmyków na uszkodzenia.

Co drugie mycie, zamiast wody i szamponu, użyjmy specjalnych suchych szamponów, które nadają fryzurze puszystości i ułatwiają jej układanie.

Naturalna pielęgnacja

Aby zatrzymać barwnik we włosach i jednocześnie zadbać o ich kondycję, warto często płukać je w naparach z ziół. Jasnym dobrze zrobi płukanka w herbatce z rumianku lub nagietka. Delikatnie rozjaśni pasma, nada im miękkości i sprężystości.

Ciemny odcień pogłębi wywar z łupin lub liści orzecha włoskiego albo z kory dębu. Wyciągi z ziół doskonale wpływają również na wzmocnienie włosów. Zapobiegają ich wypadaniu i zmniejszają przetłuszczanie.

Utrwal barwnik

Jeśli decydujemy się na koloryzację ziołowymi farbami, ryzykujemy, że barwnik szybciej się zmyje. Henna nie ma bowiem chemicznych utrwalaczy, które zapobiegają łatwemu wypłukiwaniu się pigmentu. Ale jest na to sposób!

Ziołowa farba dłużej pozostanie na włosach, gdy po każdym myciu wypłuczemy je w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego albo soku wyciśniętego z cytryny. Płukanka taka nie tylko zatrzyma kolor, lecz także odżywi włosy i sprawi, że będą pięknie błyszczeć.

Każde kolejne farbowanie henną utrwala barwnik. Można wtedy zmniejszyć częstotliwość koloryzacji. Ziołowe farby również nieco wysuszają włosy, ale nawilżenie i sprężystość łatwiej im przywrócić, stosując olejki, np. z migdałów, awokado.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Zobacz również