Fryzura pełna lekkości

Reklama

Stosuj płukanki

Co drugie, trzecie mycie zrób płukankę ziołową lub octowo-cytrusową – zmniejszy wydzielanie łoju. Stosuj je po umyciu i dokładnym spłukaniu włosów.

Z rumianku, nagietka, lawendy i szałwii: zmieszaj po 2 łyżeczki każdego zioła, zalej czterema szklankami wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 minut. Przecedź, przestudź. Dodaj 2 łyżki octu jabłkowego.

Szałwiowo-miętowa: 4 torebki herbatki z szałwii i dwie z mięty zalej litrem wrzątku. Parz 10–15 minut, przestudź. Płucz umyte, dobrze spłukane włosy i skórę głowy.

Z soku z cytryny i octu: o czterech szklanek przegotowanej, chłodnej wody dodaj dwie łyżki soku z cytryny i dwie łyżki octu. Wymieszaj i wypłucz włosy.

Myj według potrzeb

Używaj łagodnego szamponu, np. dla dzieci i niemowląt. Nie podrażni on skóry głowy i nie spowoduje nadprodukcji sebum. Gdy włosy przetłuszczają się, należy je myć nawet codziennie, a tylko taki kosmetyk się do tego nadaje.

Raz w tygodniu stosuj szampon głęboko oczyszczający (np. z czarną rzepą) – spowalnia przetłuszczanie się włosów.

Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na głowę i nie wcieraj w nią. Zarówno zbyt duża ilość kosmetyku, jak i mocne tarcie, pobudza gruczoły łojowe do pracy. Nalej odrobinę produktu na dłoń, wymieszaj z wodą i delikatnie rozprowadź na włosach.

Zalecane/niewskazane

+ unoszenie włosów u nasady – im fryzura mniej będzie przylegać do skóry głowy, tym dłużej włosy pozostaną świeże.

+ suszenie chłodnym nawiewem, ponieważ ciepłe powietrze pobudza gruczoły łojowe do pracy.

+ nakładanie opaski podczas aplikacji kremów – włosy na linii czoła będą bezpieczne i się nie zatłuszczą.

– spanie z rozpuszczonymi włosami – skóra głowy się wówczas zbyt przegrzewa, lepiej związać je na czubku głowy.

– przegrzewanie skóry głowy: mycie włosów zbyt ciepłą wodą i gorące kąpiele, nieprzewiewne czapki ze sztucznych włókien, turban z ręcznika po myciu włosów – to wszystko przyspiesza przetłuszczanie pasm.

– szczotkowanie włosów i używanie szczotek z gęstym włosiem. Wtedy rozprowadza się sebum na całej długości włosów. Lepiej używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

– częste dotykanie włosów przyspiesza przetłuszczanie się ich.

Jak odżywiać?

Odżywcze maski i bogate odżywki nakładaj przed myciem. Zamocz włosy i rozprowadź na nich kosmetyk, zostaw na 10–15 minut. Potem jak zwykle umyj szamponem. Nakładając odżywkę, omijaj skórę głowy. Kosmetyk aplikuj tylko na długości włosów albo wyłącznie na końcówki, tam zazwyczaj są najbardziej przesuszone.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Powodem kłopotów może być pora roku, niewłaściwa pielęgnacja lub uboga dieta. Ale łatwo problemom zaradzić. więcej