​Dekoloryzacja, czyli jak wrócić do naturalnego koloru włosów?

Zdjęcie

Dekoloryzacja może osłabić włosy /123/RF PICSEL
Dekoloryzacja może osłabić włosy
/123/RF PICSEL

Dekoloryzacja jest zabiegiem, polegającym na pozbyciu się z włosów wszelkich sztucznych barwników. Stosuje się ją zazwyczaj, gdy wyjściowy odcień kosmyków stał się tak ciemny, że niemożliwym byłoby uzyskanie zamierzonego efektu przez nałożenie na nie innej farby. 

Zabieg wykonuje się z użyciem rozjaśniaczy w proszku wymieszanych z oksydantami o odpowiednich stężeniach (np. jako kąpiel rozjaśniającą) albo korzystając z nieco lżejszego środka, tak zwanego "color peer". Pierwszy ze sposobów jest o wiele bardziej inwazyjny i negatywnie wpływa na strukturę włosów, lecz wybawienie pigmentów drugą metodą nierzadko wymaga kilku powtórzeń.

Reklama

Czy dekoloryzacja niszczy włosy?

Bardzo często mówi się, że dekoloryzacja pozostawi włosy w fatalnym stanie i zupełnie nic nie będzie się dało na to poradzić. Jaka jest prawda? Wszystkie rozjaśniacze to bardzo mocne środki, pozbawiające kosmyki zarówno niezbędnych substancji, jak i charakterystycznej gładkości. 

Mimo to, dekoloryzacja przeprowadzona w odpowiedni sposób przez specjalistę w salonie fryzjerskim w połączeniu z intensywną pielęgnacją fryzury po zabiegu nie wpłynie aż tak negatywnie na stan włosów, jak mogłoby się wydawać. 

Po kąpieli rozjaśniającej kosmyki na pewno będą sprawiać wrażenie "sianowatych" i niemiłych w dotyku, lecz wystarczy około tygodnia systematycznego używania odżywek i masek, by powróciły do dawnego stanu. Poleca się również zainwestowanie w cementy, masła ze skrzypem czy inne preparaty stworzone specjalnie z myślą o odbudowie zniszczonych końcówek.

Farbowanie po dekoloryzacji

Niestety, efektem dekoloryzacji bardzo często jest fryzura o nierównomiernym natężeniu naturalnego odcienia. Jedyną możliwością wyrównania koloru włosów staje się wówczas farbowanie. Ono również powinno być przeprowadzone w salonie fryzjerskim, z użyciem tzw. colorance, czyli bardzo łagodnego kremu koloryzującego. 

To delikatna alternatywa dla zwykłych farb, mająca bardzo niskie stężenie amoniaku. Po tak inwazyjnym zabiegu jak dekoloryzacja ważne jest bowiem, by nie niszczyć kosmyków również innymi preparatami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fryzury

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Suche powietrze i ocieranie o ubrania sprawiają, że włosy „łapią” ładunki elektryczne i zachowują się jak odpychające się magnesy. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci zapanować nad... więcej